Truva Ören Yeri hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti

Çanakkale boğazının Asya kıyısında bulunan Truva ören yeri, Avrupa ile Asya kıtalarını ve Ege ile Karadeniz’i birbirine bağlayan stratejik konumu nedeniyle önemli bir ticaret yolu olmuş ve binlerce yıl eskiye dayanan yerleşimlere ev sahipliği yapmıştır. Bu özel konumu nedeniyle de pek çok yıkım ve savaşa tanıklık etmiş bir yer. Troia ya da Troya olarak da biliniyor.

Özellikle Truva Atı pek çok film ve belgesele konu olmuş ve hatta casus yazılımlara isim olmuştur.

İzmir’li bir ozan olan Homeros’un meşhur İlyada Destanı’nda bahsettiği  ve bu nedenle de bilhassa Avrupalıların ilgi duyduğu bir bölge. İlk kazılar da Avrupalılar tarafından yapılmış ve halen devam etmekte.

Örenyerinin girişinde bulunan Truva Müzesi, bu bölgeden çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği bir mekan. Aslında bu müzede olanlardan çok daha fazlası çıkarılmış fakat maalesef pek çok eser başta Almanya ve Rusya olmak üzere yurtdışına kaçırılmış ve günümüzde Troya’dan çıkan tarihi eserlerin sergilendiği ülke sayısı 50’ye ulaşmıştır. Yani ülkemizin tarihi zenginliklerini resmen yağmalamışlar…

Truva antik kentinin bir özelliği de tarih boyunca burada kurulduğu bilinen 9 şehrin üst üste kurulmuş olması. Yani, bir şehir tabakası kazıldıkça altta bir önceki döneme ait kalıntılara ulaşılıyor.

Truva Ören Yeri giriş ücreti: Müzeye girişler ücretli, fakat eğer Müzakart’a sahipseniz, Müzakartı’nızı göstererek ayrıca bir  giriş ücreti ödemeden antik kendi gezebilirsiniz. Müzekart’ı olmayanlar için ise 2017 yılı itibariyle Truva Ören Yeri giriş ücreti 25 TL. Haftanın hergünü açık olan örenyerine giriş saat sabah  8’de başlıyor. Kış dönemi 17’de, yaz döneminde ise 19:30’da kapanıyor.

Truva ören yeri telefon numarası ve adres bilgileri: (286) 283 00 61, Tevfikiye Köyü

Truva Örenyeri nerede? Çanakkale’nin merkez ilçesine bağlı Tevfikiye Köyündeki Troya Milli Parkının içerisinde. Çanakkale şehir merkezinin yaklaşık 31 km güney-batısında. İzmir-Çanakkale yolu üzerindebulunan Gökçalı Köyü’ndeki sapaktan 5 km içeride.

Koordinatları: 39.95732, 26.239629

Cevap Yaz