Assos Ören Yeri hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti ne kadar?

Assos ören yeri Çanakkale’yi ve Ege’yi ziyaret edenlerin görmesi gereken antik kentlerden birisi. Bölgede bulunan ve andezit taşı denen işlemesi zor fakat son derece dayanıklı volkanik taşlar hem bölgenin imarında kullanılmış hem de burada üretilen lahit taşları Anadolu’nun pek çok bölgesine gönderilmiş.

Assos antik kenti bilindiği kadarıyla ilk olarak MÖ 6. yüzyılda inşaa edilmiş. Bölgedeki taşlardan imal edilen lahitlerin insan bedenini hızlı bir şekilde toprağa dönüştürme özelliğinden dolayı ünü yayılmıştı ve “insan yiyen lahit” olarak anılıyordu.

Ünlü filozof Aristo’nun Assosda 3 yıl kadar kaldığı bilinmekte. Onun tarafından burada kurulan felsefe okulu da bölgenin özellikle batılılar tarafından tanınmasına katkı sağlamış.

Ören yeri bölgeye hakim bir tepenin üzerine kurulduğu için manzara gerçekten görülmeye değer.

Neler var? Assos’un en tepesinde bulunan Athena Tapınağı ile Roma dönemi antik tiyatrosu, agora, nekropol (mezarlık) ve surlar Assos örenyerinde bulunan görülesi mekanlardır.

Nerede Kalınır? Konaklamak isterseniz ister antik kentin yanıbaşındaki isterseniz de plaja bir kaç dakika mesafedeki otellerde konaklamanız mümkün.

Yapmadan dönme: Yüksek surların arasında yürüdükten sonra yorgunluğunuzu atmak için harika deniz manzarasına karşı oturup bir bardak çay içmeden, Murat Hüdavendigar Camii’ni ve tarihi Selçuklu Köprüsünü görmeden dönmeyin.

Yöresel ürünlere de göz atmanızı tavsiye ederiz. Doğal ürünler ve hediyelik hatıra eşyalar ilginizi çekebilir.

Assos Ören Yeri nerede? Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine bağlı Behramkale Köyü’nde bulunan antik kent, il merkezine yaklaşık 88 km, Ayvacık’a ise 17 km mesafede. Gerek Çanakkale istikametinden gerekse Balıkesir yönünden olsun Ayvacık’a kadar olan yol bölünmüş yol, daha sonrasında ise yaklaşık 17 km’lik kıvrımlı asfalt yol ile Behramköye ulaşabilirsiniz.

Assos’a nasıl gidilir? Çanakkale üzerinden gelmek isterseniz Çanakkale’ye özel aracınızla, otobüs, feribot ve uçakla ulaşım mümkün. Çanakkale’den Ayvacık’a otobüs seferleri var. Ayvacık’a vardıktan sonra ilçe merkezinden kalkan minibüslerle antik kente ulaşmak mümkün.

Assos Ören Yeri giriş ücreti: Müzekartın geçerli olduğu antik kent girişinde eğer biletli olarak girmek isterseniz Assos Ören Yeri giriş ücreti 2017 yılı güncel tarifesine göre 10 TL.

Yaklaşık Koordinatları: 39.492902, 26.337419

Assos Örenyeri Telefonu: (286) 721 72 18

 

 

Cevap Yaz