Uludağ hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır?

Bursa’nın ve ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri olan Uludağ kışın olduğu kadar yazın da Bursa’da gezilecek yerler listesine dahil edilmesi gereken bir yer. Bu yazımızda Bursa Uludağ hakkında bilgi bulabileceğiniz başlıklar: Uludağ nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır? Ne yenir? Nerede kalınır?

Uludağ 2540 metre yüksekliğinde, ülkemizin önemli kayak tesislerine ev sahipliği yapıyor. Her biri farklı zorluk derecesinde 10’dan fazla pist var. Pistlere ulaşım belli bir yerden sonra teleferikle ve telesiyejle sağlanıyor. Kışın özel aracınızla çıkmak isterseniz kışlık lastikleriniz takılı, zinciriniz de hazır olsun. Dağa çıkan yolda kalan araçlara zincir satanlardan da zincir alabilir ya da dönüş yolunda zinciri aldığınız kişiyi bulup da geri verebilirseniz kiralayabilirsiniz…

Son yıllarda bölgede inşa edilen kayak merkezi sayısı oldukça arttı. Bir kısmı Milli Park olarak koruma altında.

Farklı mevsimlerde gelirseniz bitki örtüsünün renk değişiminden dolayı başka bir yere geldiğinizi düşünebilirsiniz. Her mevsim farklı bitki ve renk dokusuna sahip bir doğal güzellik Uludağ. 100’ün üzerinde bitki çeşidine ev sahipliği yapan Uludağ’da bu bitkilerin 30 kadarı endemik yani sadece burada yetişen bitkiler.

Nerede? Bursa merkezin hemen güneyinde.

Nasıl gidilir? Uçakla Yenişehir Havalimanı, oradan da minübüslerle Uludağ’a çıkabilirsiniz. Feribotla Yalova ya da Mudanya, geçtikten sonra aracınızla yola devam edebilirsiniz. Karayoluyla Bursa şehir merkezinin güneyinde bulunan uludağ ulaşmak için tabelaları takip edebilirsiniz.

Ne yenir? Uludağ ve çevresinde özellikle et ürünleri sunan işletmeler yaygın. Uludağ’ın yeşilliklerinde, manzaralı bir tepede ızgara yiyebilirsiniz.

Nerede konaklanır? 5 yıldızlı kayak otelleri var. İsterseniz Bursa şehir merkezinde konaklayıp Uludağ’a minibüs ya da teleferiklerle de çıkabilirsiniz.

Neler yapılır? Kışın kayak, diğer aylarda doğa yürüyüşü, doğa sporları, kamp,  piknik, fotoğraf çekimi, oksijen depolama imkanı sunuyor.

Yapmadan dönme: Bakacak Tepesinden Bursa’yı izlemeden, Sarıalan, Çobankaya, Kirazlıyayla ve Karabelen kamp ve kullanım alanlarını görmeden, akciğerlerinize temiz hava doldurmadan dönmeyin.

 

Cevap Yaz