Ulu Camii

Bursa’nın en bilinen yapılarından birisi olan ve 1396-1399 yılları arasında I. Beyazıt tarafından yaptırılan Bursa Ulu Camii Osmanlı’da yaptırılan ilk büyük camii. Aynı zamanda, 5000 metrekarelik kapalı alanıyla Türk tarihinde şimdiye kadar yapılan en büyük camii olma özelliğini de korumakta. Çok kubbeli, alçak tavanlı ve çok direkli olması nedeniyle Süleymaniye, Sultanahmet, Selimiye Camilerinden daha küçük görünebilir ama bu sizi aldatmasın. Cami tam 20 kubbe ve 2 minareden oluşuyor.

İçinde büyük bir şadırvan ve duvarlarında çeşitli hat yazıları var. Ancak bu yazılardan en çok dikkat çekeni, Camiinin her yerinde karşımıza çıkan “Vav” harfi. Vav harfinin İslam medeniyetinde özel bir yeri var. Vav, Allah’ın birliğine, yani O’nun eşsiz ve benzersiz olduğuna ve kulun sadece O’nun huzurunda eğildiğine işarettir. Vav harflerinden bazısının ucuna lale motifi işlenmiş. Bilindiği gibi Arapça olarak Allah ve lale kelimeleri aynı harflerden oluşur ve lale Allah’ı simgeler. Bu da Türk İslam sanatının inceliklerinden birisi.

Camii içindeki şadırvanın suyu tepeden akarken Allah’ı tesbih edercesine 33 ayrı koldan akmakta. Şadırvanın üzerindeki tavan kısmı camekan olduğu için caminin içine ayrı bir aydınlık katıyor. Evliya Çelebi, o tarihlerde bu şadırvanda alabalıkların yüzdüğünü nakletmiş.

Bursa Ulu Camii, hem tarihi değeri hem de alışageldiğimiz cami modelinden farklı mimarisi ile görülmeye değer. İslam medeniyetinin suya ve ışığa verdiği değeri ve ince sanat anlayışını caminin her yerinde görmek mümkün.

Ulu Camii nerede? Bursa merkezinde, Uludağ’ın eteklerine yakın, Atatürk Caddesinin üzerinde. Koordinatları: 40.184033, 29.061358

Ulu Camii’ye nasıl gidilir? Öncelikle Bursa şehir mekezine gelmeniz gerekiyor. Bunun için Karayolu, havayolu, tren ya da denizyolunu kullanabilirsiniz. Denizden en yakın Mudanya. Bursa Yenişehir Havalimanı’na 50 km. Şehir merkezinden camiye minibüslerle ulaşım mümkün.

Gezilecek yakın yerler: Osmanlı’nın ilk başkentlerinden Bursa’da Yeşil Camii ve Koza Han gibi tarihi yapıların yanısıra Uludağ Milli Parkı, İznik Gölü, Ulubat Gölü, Gemlik ziyaret edebileceğiniz diğer yerler.

Cevap Yaz