Bursa’da gezilecek yerler

Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzellikler açısında oldukça zengin. İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek üretimi Bursa’nın en önemli gelir kaynaklarında biri olmuş yüzyıllarca. Kent merkezinde Koza Han, üretilen ipeklerin satıldığı merkez olarak uzun süre hizmet vermiş. Bursa merkezinde Selçuklu ve Osmanlı dönemi tarihi eserleri öne çıkıyor. Bursa’ya 2150 metre tepeden bakan Uludağ’ı fark etmemek ne mümkün. Bursa’nın doğu tarafındaki ilçesi İznik hem tarihi hem de gölü ve diğer doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Batıda Mudanya ilçesi deniziyle ve doğasıyla öne çıkıyor. İnegöl, mobilya sanayisinin öne çıktığı yer.

Bursa’da gezilecek yerler

Bursa merkezde gezilecek yerler: 1396-1400 yıllarında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılmış 20 kubbeli Ulu Camii; Tophane Parkı içinde Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri ile Saat Kulesi; Müzeler, Arkeoloji Müzesi, Kent Müzesi ve Türk İslam Eserleri Müzesi; Kale ve sur kalıntıları; Çakırağa Hamamı; Koza Hanı ve Kapalıçarşı; Yeşil Külliye, Muradiye Camii ve Külliyesi

Cumalıkızık Köyü: Merkeze bağlı bu semte gelmek demek tarihte bir yolculuk yapmak demek. Eskişehir yönünde, merkeze 8-10 km mesafede 700 yıllık bir Osmanlı köyü. Sokakları, evleri ve müzesi. Bir kaç kilometre daha devam ederek Seitabat Şelalesi.

Uludağ: Ülkemizin en önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Uludağ aynı zamanda 4 mevsim ayrı güzellikler sunan bir doğal kamp, piknik ve dağ yürüyüşü alanı.

İnegöl: Merkezin 45 km kadar doğusunda bulunan ilçede mobilyacılık gelişmiş, köftesi meşhur. İnegöl’e 27 km mesafede Oylat Kaplıcaları.

İznik’te gezilecek yerler: Bursa’nın, tarih boyu en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan İznik, Hristiyanlar için çok önemli sayılan 2 büyük konsil, yüksek düzeyli din adamlarının katılıp Hristiyan iman esaslarının tartışıldığı ve önemli kararların alındığı toplatıya ev sahipliği yapmış. Osmanlı döneminde ülke topraklarında kullanılan çiniler arasında en özel olanları da İznik’teki çini ustalarının elinden çıkmış. İznik Müzesi, Ayasofya Müzesi, başta Yeşil Camii olmak üzere Osmanlı döneminden kalma tarihi cami, türbe ve hamamlar ve tabiki İznik Gölü. İznik merkeze 19 km mesafede Sansarak Kanyonu.

Çekirge Semti: Kaplıcalarıyla ünlü semtte çok sayıda hamam ve kaplıca tesisi bulunuyor. Merkezde.

Trilye ve Sike: Bursa’nın 60 km kadar batısında tarihi evlerini ve dokusunu korumayı başarmış eski Rum köyleri.

Mudanya: Bursa’nın Marmara kıyısındaki ilçesi.