Abant Gölü hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır? Giriş ücreti ne kadar?

Ağaçları ve gölleri ile ünlü Bolunun en önemli göllerinden birisi olan Abant Gölü, İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük iki iline nispeten yakın sayılabilecek konumu ve ulaşım kolaylığı nedeniyle, özellikle haftasonları çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Türkiye’nin ilk milli parklarından biri olan Abant Gölü Milli Parkı’nda, rağbet görmesinden midir bilinmez ama fiyatlar genel olarak ortalamanın biraz üzerinde. Abant Gölü hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın konu başlıkları: Abant gölü nerede? Abant’a nasıl gidilir? Neler yapılır? Giriş ücreti ne kadar?

Abant Gölü nerede? İstanbul-Ankara otoyolunun 24 km güneybatısında. Bolu-Mudurnu yolu üzerinde İstanbul’a 300 km, Ankara’ya ise yaklaşık 150 km mesafede.

Abant Gölüne nasıl gidilir? Abanta özel aracınızla İstanbul-Ankara otoyolunun Mudurnu çıkışını kullanarak ulaşabilirsiniz. Özel araçla gelmeyecekseniz bu da sorun değil, çünkü Bolu merkezinden Abant Gölüne araç kalkıyor.

Abant Gölü’nde neler yapılır? Sadece doğayla iç içe olmak bile Abant Gölüne gitmek için yeterli aslında. Etrafı çam, gürgen ağaçları ile çevrili gölün çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş parkuru yaklaşık 6,5 km. Yürüyüş yaparken göl kenarında su samuru aramak için mola verebilirsiniz ama çok da umutlu olmayın. Su samuru bulamayabilirsiniz belki ama eğer biraz dikkatli iseniz, etrafınızda çok ilginç canlılar da görmeniz mümkün… Orman içi yürüyüşü de oldukça keyifli.

Abant her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip. Fırsat bulursanız farklı zamanlarda gidip bu doğal güzelliğin içinde haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.

İsterseniz ata ya da faytona binebilirsiniz. Ata binme 5, atla gezi 10 TL. Bisiklet kiralamak da mümkün.

Abant Milli Parkı içerisinde çok sayıda kamp alanı var. Kamp alanlarının etrafında çeşme gibi ihtiyaçlar düşünülmüş.

Abanta giriş ücreti ne kadar? Abant’a girmek için yayaların 3, motosikletlilerin 5, otomobillerin ise 10 TL ödemesi gerekiyor. Araç içindeki yolculardan ayrıca bir ücret alınmıyor.