Susurluk’ta gezilecek yerler

Marmara Bölgesi’nin en büyük illeri ile İzmir’i buluşturan en önemli geçiş yollarından biri üzerinde bulunan Balıkesir’in Susurluk ilçesi bereketli ve sulak alanlarının katkısıyla tarım ve hayvancılıkta önemli mesafeler almış. Bunun yanında çok şifalı sularıyla termal sağlık hizmeti veren kaplıcaları ile de termal turizm potansiyelini ortaya koymakta. Balıkesir Susurluk’ta gezilecek yerler başlıklı makalemizde sizler için Susurluk’un tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile kaplıcaları hakkında bilgi veriyoruz.

Susurluk’ta gezilecek yerler

Susurluk tarihi boyunca da önemli bir ulaşım güzergahında olduğu için kervansaray, han ve mescitlerle yolculara hizmet vermiş. Örneğin, Yeniçeri Ocak elemanlarından Mustafa Çelebi tarafından yaptırılan kervansaray ve mescit İzmir, Bursa ve İstanbul arasında gelip geçen ve Susurluk’a uğrayan yolcular için uzun yıllar durak ve dinlenme yeri olmuş. Günümüzde de ilçede çok sayıda dinlenme tesisi ve alışveriş merkezi bulunmakta.

Susurluk’un tarihi yerleri

İlçede bulunan tarihi kalıntıların pek çoğu sağlam olarak günümüze ulaşabilmiş değil, ancak yine de tarihi kalıntıları bulmak mümkün olabiliyor.

Burhaniye Camii: Susurluk ilçe merkezinin mahallelerinden olan Burhaniye Mahallesi’ndeki tarihi cami ayakta kalabilen tarihi yapılardan biri, görülmeye değer.

Susurluk’un doğal güzellikleri

Çaylak Çayı ve merise alanı: İlçeden geçen akarsulardan biri olan Çaylak Çayı’nın kıyısında mesire alanı bulunmakta. Dinlenmek ve piknik yapmak için uygun.

Bıçkı Deresi ve Aygır Çeşmesi: Doğal güzelliği ile çekici yerlerden.

Farafat Orman İçi: Yine tercih edilen doğal mekanlardan biri.

Yahyaköy Yandım Çavuş: Günün yorgunluğunu atıp dinlenmek ve eğlenmek için uygun.

Günaydın Göleti: Gölet ve çevresi doğal güzelliği ile dikkat çekiyor. Doğa meraklıları, fotoğraf severler ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler tercih edebilir.

Susurluk kaplıcaları

Bu doğal güzelliklere ve mesire alanlarına ek olarak biri Bandırma yolundaki Ilıcaboğazı Kaplıcaları, diğeri ise ilçe merkezinin güneyin Balıkesir yolunda şehir merkezine yaklaşık 17 Km. mesafedeki Yıldız Köyü Kaplıcaları olmak üzere Susurluk kaplıcaları 2 tanedir.

Kepekler (Ilıca Boğazı) Kaplıcası: Kaplıcanın şifalı suları banyo suyu ve çamur banyosu olarak kullanılmakta. Banyo tedavisi yöntemiyle kullanıldığında romatizma başta olmak üzere, kadın hastalıkları, nevralji ve felç rahatsızlıklarına iyi gelmekte. Çamur tedavisi olarak da yine bütün romatizma çeşitlerine, cilt hastalıklarına, çocuk felcine, kadın hastalıklarına karşı faydalı olmakta; kırık ve çıkıkların iyileşmesini kolaylaştırmakta. Susurluk ilçe merkezinden, Bandırma istikametine doğru, 20 km kadar kuzeyinde bulunan Ilıcaboğazı Kaplıcası, Ilıca boğazı Köyü sınırlarında yer almakta. Balıkesir il merkezine ise 60 km mesafede.

Susurluk – Yıldız (Yellice Tepe) Kaplıcası: Kaplıcanın şifalı suları romatizma, kireçlenme gibi eklem hastalıkları, bel ağrısı, yumuşak doku hastalıkları, cilt hastalıkları, beyin ve sinir hastalıkları ve spor yaralanmaları tedavisinde kullanılmakta. Susurluk’un güneyinde, Balıkesir il merkezi yönünde, ilçe 17 km mesafede, Yıldız Köyü’nün 3,5 km kuzeydoğusunda bulunmakta.

Susurluk yakınlarında gezilecek yerler

Susurluk çevresinde, özellikle de yakın ilçelerde gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek için Bandırma, Erdek, Manyas, Gönen, Balıkesir merkez, Kepsut, Dursunbey, Bigadiç ve Balıkesir’de gezilecek yerler makalelerimizi okuyabilirsiniz.