Susurluk hakkında bilgi

Balıkesir’in tost ve ayranı ile ünlü, ülkemizin en önemli şehirler arası yolu üzerinde kurulu ilçelerinden biri Susurluk hakkında bilgi verdiğimiz makalemizde Susurluk ilçesinin tarihi ile isminin anlamı ve kökeni hakkında bilgiler elde edecek; Susurluk nerede? Nasıl gidilir? sorularınıza cevap bulacak; Nüfusu, ekonomisi ve gezilecek yerleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Susurluk hakkında bilgi

Susurluk ilçesinin tarihi hakkında bilgi

Binlerce yıllık tarihi boyunca Susurluk sırasıyla Mizyalılar, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar’ın egemenliği altına girmiş. Malazgirt Zaferi’nin ardında Anadolu’nun kapıları Türklere açıldıktan sonra Selçuklular tarafından yönetilmiş. Selçuklulardan sonra bir süre Karesi Beyliği’ne bağlı olarak kalmış. O dönemde, Karesi Beylerinden İne Bey Vakfına ait ormanlık ve bataklık boş bir alan iken İne Bey’in torunları burasını bir çiftlik halinde idare etmiş. Ardından da, Osmanlı’nın çok erken dönemlerinde ta Orhan Gazi zamanında, Osmanlı idaresine giren Susurluk’a 1634 yılında Karaman tarafından gelen Hacı Hatip Oğulları adlı akıncılar yerleşmişler.

Susurluk 1892 yılında bucak yapılmış. Bir dönem İngilizlerin silah desteği ve akıl hocalığıyla bölgeyi işgale kalkan Yunanlılar 5 Eylül 1922 tarihinde Susurluk’u terk etmek zorunda kalmışlar, bu gün düşman işgalinden kurtuluş günü olarak kutlanmakta. Susurluk, 1926 yılında da ilçe olmuş.

Susurluk nerede?

Bursa-Balıkesir-İzmir yolu üzerinde, çok önemli bir konumda yer alan ilçenin kuzeybatısında Manyas, batısında Balıkesir merkez ilçelerinden Karesi, güneyinde Kepsut ve doğusunda ise Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçeleri bulunmakta.

Susurluk’a nasıl gidilir?

İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Bandırma karayolu üzerinde yer alması nedeniyle karayoluyla ulaşım açısında çok uygun bir yerde. Balıkesir merkezine 44 km. mesafede olan ilçeye Balıkesir’in merkezinden de düzenli olarak otobüs seferleri yapılmakta. Havayoluyla gelmek isteyenler için en yakın sivil havaalanı olan Bursa havaalanı yaklaşık 108 km. mesafede. Tren yolunu da tercih edebilirsiniz. İzmir-Bandırma tren yolu Susurluk’tan geçiyor.

Susurluk ne demek? İsmi nereden geliyor?

İlçe tarihi boyun farklı uygarlıklarca çeşitli isimlerle adlandırılmış. Bugünkü isminin kökeninin ise “Susığırlık” kelimesinden geldiği ifade edilmekte. Susurluk’ un bulunduğu yer, Karesi Beylerinden İne Bey’e ait ormanlık ve oldukça sulak-bataklık boş bir alanken İne Bey’in torunları burasını “Susığırlık” adı altında bir çiftlik halinde idare etmişler. Bir söylentiye göre; suların bolluğu ve sığır sürülerinin bulunması nedeniyle, buraya “Susığırlık” denilmiş, sonradan da bu isim “Susurluk”a dönüşmüş.

Susurluk’un nüfusu ne kadar

Balıkesir’in, nüfus olarak, orta halli sayılabilecek ilçelerinden biri olan Susurluk’un nüfusu 2016 yılı sonu itibariyle 39.411 kişi olarak tespit edilniş. Bu nüfusun %49,46’sı erkeklerden, %50,54’ü kadınlardan oluşmakta.

Susurluk ekonomisi

İlçe ekonomisi açısından Susurluk Şeker Fabrikası ilçenin önemli sanayi kuruluşlarından biridir. Özel sektöre ait ayçiçek yağı, peynir fabrikası, dondurulmuş gıda fabrikası, salça konserve fabrikaları da bulunmaktadır.

Ayrıca ağaç masa, sandalye işleriyle, mobilya imalathaneleri ilçeyi ön plana çıkarmaktadır.

Susurluk genel olarak engebeli bir arazi yapısına sahip olduğu için ilçede hayvancılık gelişmiş ve ilçe ekonomisi büyük oranda küçük ve büyük baş hayvancılık üzerine kurulmuştur. Balıkesir-Bursa ve İstanbul-Bandırma-Balıkesir yolu üzerinde olduğu için pek çok fabrika da ilçede faaliyet göstermekte. Şeker fabrikası, ayçiçeği fabrikası, peynir fabrikası, salça konserve fabrikası ve dondurulmuş gıda fabrikası ilçede bulunan kuruluşlardan. Masa, sandalya, ahşap mobilya gibi ağaç ürünler imal eden yerler de yaygın.

İlçe, Bursa-İzmir karayolu üzerinde olduğu için çok sayıda dinlenme tesisi var. Bu tesisler ve beraberlerindeki fabrika satış mağazaları Susurluk’un ekonomisine ve istihdama önemli katkıda bulunmakta. Ayrıca, ilçedeki 2 adet kaplıca ile de sağlık turizmi yapılmakta.

Susurluk’ta gezilecek yerler

Önemli bir yol güzergahı üzerinde olması nedeniyle Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden birine de ev sahipliği yapan ilçede kaplıcalar ve mesire alanları ile tarihi yapılar da bulunmakta. Ayrıntılı bilgiyi Susurluk’ta gezilecek yerler makalemizde bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak Susurluk yakınlarında gezilip görülecek yerler için Balıkesir, Manyas, Kepsut, Balıkesir Merkez, Gönen, Bandırma ve Erdek yazılarımıza bakabilirsiniz.