Marmara Adası’nda gezilecek yerler – Tarihi ve doğal güzellikler, plajlar, koylar ve köyler

Balıkesir’e bağlı bir ada ve ilçe olan Marmara Adası’nda gezilecek yerler hakkında hazırladığımız makalemizin konu başlıkları: Marmara Adası’nın Köyleri hakkında bilgi, Marmara Adası’nın tarihi yerleri ile Marmara Adası’nın doğal güzellikleri…

Marmara Adası’nda gezilip görülecek yerler

Kapladığı alan itibari ile ülkemizin 2. büyük adası olan Marmara Adası’nda gezilip görülecek yerleri öncelikle köyleri/mahalleleri üzerinden incelersek, adanın belli başlı yerleri olan Asmalı, Çınarlı, Gündoğdu, Topağaç ve Saraylar öne çıkıyor. Önce bu yerleşimler hakkında bilgi verelim.

Marmara Adası’nın Köyleri hakkında bilgi

Asmalı Köyü: Yat turizmine yönünden oldukça tercih edilen köy turizmin yanında zeytincilik ve balıkçılıkla geçimini sağlıyor. Halen kullanılan eski ahşap Rum evleriyle dikkat çeken Asmalı Köyü’nün ahalisi Karadenizliler ve Pomak’lar. Çam toplayarak ve balıkçılık yaparak sağlamaktadırlar. Köy, adanın doğu kıyılarında.

Çınarlı Köyü: Adı üzerinde bir yer burası, asırlık çınar ağaçlarıyla ünlü. Ayrıca, bağcılık yüzyıllardır süren bir gelenek. Denizi berrak, sahilinin kumu ince Çınarlı Köyü doğa meraklıları için…

Gündoğdu Köyü: Küçük bir balıkçı köyü olan Gündoğdu, çok sayıda koyun üzerine kurulu. Eski bir yerleşim, bu nedenle tarihi evleriyle ve sokak çeşmeleriyle dikkat çekiyor. Masmavi denizinin yanında çam ağaçları ayrı bir güzellik katıyor köye..

Topağaç Köyü:  Marmara Adası’nın sebze deposu diyebiliriz. Adadaki ihtiyacın önemli bir kısmı buradan karşılanıyor. Bir de olduklça güzel ve geniş bir plajı var. Görülmeye değer.

Saraylar Köyü: Mermerci diye de anılıyor, ne de olsa binlerce yıldır işletilen mermer ocaklarına ev sahipliği yapıyor. Antik çağlardan kalan eserlerin sergilendiği bir açıkhava müzesinin de bulunduğu Saraylar Köyü’nün zemini mermerle kaplı Mermer Plajı’nın dünyada bir benzeri var mı bilmiyorum. Köy, Adanın kuzeydoğusunda.

Marmara Adası’nın tarihi yerleri

Prokonnessos Antik Kenti: Saraylar Köyü sınırlarında yer alan antik kent mermeriyle ünlü. Bölgedeki mermerler antik çağlardan günümüze değin çıkarılmaya devam ediyor.

Açık Hava Müzesi: Bölgede hüküm sürmüş uygarlıklardan kalan antik kalıntılar ve mermer eserleri görülebilir. Saraylar Köyü içinde.

Marmara Adası’nın doğal güzellikleri

Su kayağı, jetski, dalış gibi su sporlarına meraklı olanlar için çok uygun mekanlara ve pek çok doğal plaja sahip ilçe görülmeye değer doğal güzellikler içeriyor.

Mermer Plajı: İsmini dibinin mermer olmasından alıyor. Saraylar Köyü’nde bulunan plaj görülmeye ve yüzülmeye değer yerlerden.

Avşa Adası: Marmara İlçesinin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri, denizi ve sahilleriyle çok rağbet görmekte. İstanbul’dan deniz yoluyla doğrudan ulaşım imkanına da sahip. Marmara Adası’nın güney batısında yer alan adanın tamamı doğal plaj denebilir. Yemyeşil sahili ve altınrengi kumları oldukça güzel.

Avşa Koyları: Adanın etrafı Çınar Koyu, Mavi Koy, Değirmen, Manastır, Beyaz Saray, Kumburnu, Kumtur ve Yiğitler isimli koylarla çevrili.

Ekinlik Plajı: Adanın plajı Marmara İlçesi’nin bir diğer kıymetlisi. Adını, bulunduğu Ekinlik Adası’ndan almakta.

Paşalimanı Adası: Ada tarihi kalıntıların yanısıra önemli bir doğal güzellik olarak Marmara Adaları içindeki yerini almış durumda. Plajları ve koyları görülmeye değer bu adayıda görmeden dönmeyin.

Marmara Adasında gezilecek yerler hakkında verdiğimiz bilgilere ek olarak çok yönlü olarak Marmara Adası hakkında bilgi verdiğimiz makalemizi okuyabilir, ayrıca yakınlarda gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Erdek, Bandırma ve Gönen ile Balıkesir yazılarımızı okuyun.