Marmara Adası hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Tarihi, gezilecek yerleri

Balıkesir’in ilçesi Marmara Adası aynı zamanda Marmara Denizi’nin en büyük adası. Yanıbaşında bir kaç ada ile beraber bir ada grubu oluşturan bu adaları Marmara Adaları olarak da adlandırabiliriz. Adanın başlıca geçim kaynakları sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi, balıkçılık, mermercilik ve turizm. Marmara Adası hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin konu başlıkları: Marmara adası nerede? Nasıl gidilir? Adanın tarihi hakkında bilgi; Gezilip görülecek yerleri nereler? Neler yapılır?

Marmara Adası hakkında bilgi

Marmara Adası nerede?

Marmara Denizi’nin batı kısmında yer alan ada, Kapıdağı Yarım Adası’nın kuzeybatısında. Tekirdağ il merkezinin 37 km kadar güneyinde, Şarköy’ün de yine 37 km kadar doğusunda. Marmara Adası’nın güney tarafında Ekinlik, Avşa ve Paşalimanı Adaları ile Kapıdağı Yarım Adası bulunmakta.

Marmara Adası’na nasıl gidilir?

Adaya sadece deniz yoluyla ulaşım mümkün. Bunun için Tekirdağ’dan, Erdek’ten ve İstanbul’dan Marmara Adası’na doğrudan sefer düzenleniyor. Bu nedenle, hava koşulları elverdikten sonra, ulaşım konusunda bir sıkıntı bulunmuyor.

Marmara Adası’nın tarihi hakkında bilgi

Marmara Adasının geçmişi ve tarihi binlerce yıl eskiye dayanıyor. Adanın bilinen ilk ismi Elafonnessos yani “Geyik Adası”. Muhtemelen o zamanlar adada geyikler dolaşıyordu… Sonrasında ismi değişmiş ve Prokonnessos olmuş. Prokonnessos’un, tarihi Milet’e bağlı bir koloni olarak milattan önce 8. yüzyılda bölgede var olduğu biliniyor. Çok eski bir yerleşim yeri olmasının yanısıra bölgenin en önemli mermer kaynağı olmuş tarih boyunca. Öyle ki heykel merakıyla ünlü Romalıların en önemli mermer kaynaklarından biri olma vasfını uzun süre devam ettirmiş. Adada, halen de mermer çıkarılmaya devam ediliyor.

Zaman içinde Milet, Roma, Bizans ve Osmanlı idarelerine geçen ada günümüze kadar değerini korumayı başarmış.

Marmara Adası’nda neler yapılır? Ne yenir?

Doğal plajları ve koylarıyla doğa ve deniz tutkunlarına hitap eden Marmara Adası ve Avşa adası, Ekinlik Adası ve Paşalimanı Adası gibi ona bağlı diğer adalarda denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. Zeytin bahçeleriyle çevrili adadan zeytin ve zeytinyağı almayı da ihmal etmeyin derim. Ayrıca, taze balık bulmak bu adada sorun olmasa gerek… Ayrıca, Çınarlı mevkiindeki çınar ağaçlarının altında bir bardak çay içmeden dönmeyin ki burada 1000 yaşını geçmiş koca çınarlar bulunmakta…

Marmara Adası’nda gezilecek yerler hakkında bilgi

Adanın tarihi merkezi Saraylar Beldesi. Plajıyla da görülmeye değer. Ayrıca, Avşa Adası, Ekinlik ve Paşalimanı adası gibi çevre adalarda da çok sayıda gezilip görülecek doğal güzellik bulunmakta. Marmara Adası hakkında bilgi verdiğimiz makalemize ek olarak daha fazla bilgi için Marmara Adası’nda gezilecek yerler makalemizden faydalanabilirsiniz. Ek olarak Erdek, Bandırma, Gönen ve Balıkesir makalelerimiz ilgiliniz çekecek bilgiler içermekte.