Manyas’ta gezilecek yerler – Manyas’ın tarihi yerleri ve doğal güzellikleri

Balıkesir’in şirin ve fakat toprakları sulak ve bereketli ilçesi olan ve nüfusunun önemli bir kısmı göçmenlerden oluşan Manyas’ta gezilecek yerler hakkında bilgi içeren makalemizin ana başlıkları: Manyas’ın tarihi yerleri ve doğal güzellikleri.

Manyas’ta gezilecek yerler

Manyas’ın tarihi yerleri

Manyas Kalesi: Tarihi kaleden arta fazla bir şey kalmamış olsa da doğa yürüyüşü rotanızı uygun şekilde ayarlayarak kalıntıları da görebilirsiniz. Tarihi kale Manyas’ın güneyinde bulunan bir tepenin güney yamaçlarında yer almakta. O zamanki adı Poemanbun olan tarihi kalenin üç kule köşesi ile bunları birbirine bağlayan sur duvarları halen ayakta. Kimisinin ebadı 2×1 metreye ulaşan oldukça büyük yontulmuş taşlara sahip. Harabenin içinde bir de küçük fıçı şeklinde oda var.

Cami ve türbe harabeleri: manyas Kalesi’nin gneydoğusunda bulunan bir tepenin üzerinde Osmanlıların ilk dönemlerine ait cami ve türbe kalınıtıları görülebilir.

Necip Köyü Camii: Manyas’ın Necip Köyü’nde bulunan bu tarihi camide en azından bir vakit namazınızı eda edebilirsiniz. Manyas İlçe merkezinin 22 km kadar güneybatısında.

Manyas’ın doğal güzellikleri

Ketenlik Mevkii Mesire Yeri: Tercih edilen bir mesire yeri olan bu yer Cumhuriyet Köyü’nde.

Manyas Kuş Cenneti: İlçe merkezinin 10 km kadar kuzeyinde yer alan Manyas Gölü her yıl yüz binlerce kuşa ev sahipliği yapan, ülkemizin en değerli doğal varlıklarından biri. Gölün kenarında bir de kuş gözlem kuleleri ve müzenin de olduğu alan ayrılmış. Kuş ve doğa meraklıları için hazırlanan Manyas Kuş Cenneti Tabiat Parkı aslında Bandırman sınırları içinde yer almakta. Ama gezen için çok da önemli değil.

Manyas Kızıkköy Kaplıcaları: İlçe merkezine sadece 6 km mesafedeki kaplıcanın suyu hem içme hem de banyo suyu olarak kullanılmakta. Sindirim sistemi hastalıklarında faydalı olan su böbrek taşlarını düşürmeye de yardımcı oluyor. Banyo suyu olarak kullanıldığında ise romatizma, kireçlenme, eklem hastalıkları, kemik erimesi, iskelet bozuklukları, deri hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa karşı yararı görülmekte. Ilıcabaşı Mevkii’nde bulunan kaplıca Balıkesir’e 90, Bandırma’ya 46 km mesafede.

Manyas’ta gezilecek yerler hakkındaki makalemize ek olarak Manyas’ın çevresinde gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Bandırma, Erdek, Susurluk, Gönen ve Balıkesir’de gezilecek yerler makalalerimiz faydalı olacaktır.