Manyas hakkında bilgi

Peyniri, yoğurdu, bereketli toprakları, kaplıcaları ve Allah’ın tam bir doğa harikası olan Manyas Gölü ve Kuş Cenneti ile ülkemizin ve de özellikle Balıkesir’in nadide ilçelerinde biri olan Manyas hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin konu başlıkları: Manyas Nerede? Nasıl gidilir? tarihi, ekonomisi, gezilecek yerleri

Manyas nerede?

Balıkesir’in bir ilçesi olan Manyas, il merkezinin kuzeyinde yer almakta. İlçe merkezi Manyas gölünün 10 km kadar güneyinde ve il merkezine de 82 km mesafede. Doğusunda Susurluk, güneyinde Balıkesir merkez Karesi, güney batısında Balya, batısında Gönen ve kuzeyinde Bandırma ilçeleriyle komşu.

Manyas’a nasıl gidilir?

Manyas’a doğrudan ulaşım ancak karayolu ile mümkün. Hava, deniz ve tren yoluyla ulaşım için aktarma yapmanız gerek. Karayoluyla Bursa-Balıkesir yolunu takip ederken Susurluk’a varmadan Manyas tabelasını görünce yolda ayrılıyorsunuz. Yol ayrımından sonra tabelaları takip edin, yaklaşık 30 km’lik yolunuz var.

Bandırma feribotuyla gelmek için yine önce Balıkesir yönüne doğru hareket edilir, kısa süre sonra Manyas tabelası görülecektir.

Havayoluyla gelmek isteyenler uçakla, demiryoluyla gelmek isteyenler de trenle önce Balıkesir merkezine, oradan da araç kiralayıp ya da Balıkesir otogarından her saat kalkan otobüslerle Manyas’a gidebilir… Manyas’a çevre ilçelerden de otobüs seferleri düzenleniyor.

Manyas ne demek?

Kelime anlamı olarak Türkçe’de bilinen bir karşılığı yok. Muhtemelen farklı bir dilde kullanılan kelimeden, Manhyas kelimesinden, zamanla değişerek günümüze gelmiş.

Manyas’ın nüfusu

İlçenin son nüfus verilerine göre 2016 yılı sonu itibariyle toplam nüfusu 19.828 kişi olarak terspit edilmiş. Bu nüfusun da %49,77’si erkek, %50,23’ü ise kadınlardan oluşmakta.

Manyas’ın ekonomisi

İlçenin toprakları çok verimli. Bu nedenle, yöre insanı ağrılıklı olarak tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlıyor. Sulu toprakları sayesinde bazı ürünlerden yılda 2 kez mahsul almak mümkün. En çok da süt ve süt ürünleri üretilmekte. İlçede yem, un ve salça fabrikaları da bulunmakta. Buna ek olarak turizm de bir gelir kalemi. Özellikle Manyas Kuş Cenneti ile kaplıcalar yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor.

Manyas’ın tarihi

Amasya’lı ünlü coğrafyacı Strabon’un, Manyas hakkında verdiği bilgilere göre bu beldenin en eski sakinleri Dolionlar ve eski ismi de Milotopolis veya Pemaninos. Manyas’ta yüzyıllar içerisinde farklı uygarlıklar hüküm sürmüş. Ergili Mevkii’nde yapılan kazılarda bulunan 6. ve 7. yüzyıllara ait Doğu Yunan seramik parçalarına bakıldığında bölgede ilk yerleşik hayatın 7. yüzyılda başladığını söyleyebiliriz. Elbette bu tespit edilebilen en eski tarih. Malazgirt Zaferi’nin ardından Türklerin yoğun olarak göç ettiği bölgelerden olan Manyas, önce Selçuklu’ların hakimiyetine sonrasında da Karesi Beyliği’nin idaresine girmiş. 1337 yılından sonra ise Osmanlı’lar tarafından idare edilmiş.

1877 yılında yaşana Osmanlı – Rus harbi nedeniyle Kırım Türklerinden oluşan 25 hane, bölgeye yerleştirilildikten sonra halk tarafından Tatar Köy olarak adlandırılan yerleşim zamanla büyümüş ve Bandırma’ya bağlı Manyas nahiyesi olmuş. 1936 ise yılında Balıkesir’e bağlı bir ilçe haline getirilmiş.

Manyas’ta gezilecek yerler

Manyas’ın doğal güzelikleri ve kaplıcaları en dikkat çeken değerleri. Örneğin, Manyas Kuş Cenneti bile tek başına ap ayrı bir değer. Manyas’ta gezilecek yerler makalemizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak Balıkesir’de gezilecek yerler ile çevre ilçeler olan Bandırma, Erdek, Gönen, Balya, Balıkesir Merkez ve Susurluk hakkında bilgi verdiğimiz yazılarımız da faydalı bilgiler içermekte.