Gömeç’te gezilecek yerler – Tarihi yerleri ve doğal güzellikleri

Tarihiyle ve doğasıyla ülkemizin nadide ilçelerinden biri olan Gömeç Balıkesir’in Ege kıyılarındaki ilçelerinde biri. Tarihi boyunca farklı isimlerle anılmış olsa da özellilke bugünkü ilçe merkezinin bulunduğu bölgede arıcılığın çok yaygın olaarak yapılması nedeniyle son ismini bal peteğinden alan Balıkesir Gömeç’te gezilecek yerler hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin ana başlıkları Gömeç’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile koylar.

Balıkesir Gömeç’te gezilecek yerler

Gömeç’in tarihi yerleri

Osmanlı döneminde devletin yıllık kayıtlarının tutulduğu salnamelerden anladığımıza göre 1908-1909 yıllarında Gömeç’te 1 cami, 1 medrese, 1 sıbyan mektebi ve 3 han bulunmaktaydı. Bugün, bunlardan tarihi Çarşı Camii ile hamamlardan biri kısmen ayakta kalabilmiş. Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde yer alan tek kemer gözlü tarihi köprü Sultan Il. Abdülhamid döneminde inşa edilmiş ancak sonraki yıllarda yapılan eklemeler nedeniyle neredeyse gözden kaybolmuş durumda.

Kız Çiftliği: Edremit Körfezi’ndeki bir koyda bulunan tarihi çiftlik evi görülmeye değer. İlçe merkezinin 3 km kadar kuzeybatısında bulunan Antarak Burnu ile Karatepe Burnu arasındaki koyun kıyısında, tepenin üzerinde kurulu. Çiftlik aslında tarihi kalıntıların olduğu bir höyük üzerine kurulmuş. Höyükte milattan öncesi ile Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar bulunmuş.

Gömeç Belediye Binası: Gömeç İlçe Merkezi’nde bulunan ve kesme taş kullanılarak 1908 yılında Rum usta ve kalfalara inşa ettirilen bu tarihi bina öncelikle ilkokul olarak kullanılmış. Zamanla bu vasfını yitiren tarihi bina 2010 yılında restore edildikten sonra Gömeç Belediye binası olarak kullanılmaya başlanmış.

Gömeç Çarşı Camii: 2017 yılında restorasyonu tamamlaman dikdörtgen planlı, ahşap çatılı bu tarihi cami sade taş işçiliği ve kiremit rengi minaresiyle dikkat çekiyor.

Gömeç’in doğal güzellikleri

Atatürk Kayalıkları: Çanakkale-İzmir yolundan geçerken dağlara bakıldığında görülen ve Atatürk silüetine benzetilen görüntü dikkat çekiyor.

Gömeç Çayı: Karanlık Dere, Mezarlık Dere ve Gömeç Çayı’nın çevresi bereketli doğal güzellikler.

Ulu Çınar Anıt Ağaç: Tam 850 yaşında, çağlara tanıklık etmiş Çınar Ağacı Gömeç İlçe merkezine 8 km mesafedeki Ulubeyler köyü’nde.

Koylar

Mavi bayraklı koylara sahip Gömeç’in en gözde koyları Artur Mevkii’inde bulunan Güvercin, Martı ve Gemi Yatağı Koyları.

Gömeç’te gezilecek yerler olarak öne  çıkanları bunlar olmakla birlikte siz de yeni yerler keşfedebilirsiniz. Balıkesir’de gezilecek yerler yazımız da sizin için faydalı olacaktır. Buna ek olarak; Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Edremit‘te gezilip görülecek yerlerle ilgili makalelerimizle Gömeç’e yakın tarihi ve doğal güzellikler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.