Gömeç hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Tarihi, nüfusu, gezilecek yerleri

Balıkesir’in Ege kıyılarında bulunan bir ilçesi olan Gömeç hakkında bilgi içeren makalemizde: Gömeç nerede? Gömeç’e nasıl gidilir? Gömeç’in tarihi, nüfusu, ekonomisi ve gezilip görülecek yerleri hakkında kısa fakat öz bilgiler vereceğiz. Gömeç çevresindeki yerler hakkında da bilgi edinmek için ulaşabileceğiniz ilgili makalelerimizin bağlantılarını da yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Balıkesir Gömeç hakkında bilgi

Gömeç nerede?

Balıkesir’in Ege’ye kıyı ilçelerinden biri olan Gömeç, İzmir-Çanakkale Yolu üzerinde, Burhaniye ile Ayvalık ilçeleri’nin arasında. İstanbul’a 550 km mesafede bulunan Gömeç, İzmir’e 170 km kuzeyinde, Balıkesir il merkezinin ise 120 km kadar batısında yer almakta.

Gömeç’e nasıl gidilir?

Gömeç’e karayoluyla gelemk isteyenler, Çanakkale-İzmir yolu ile ulaşabilir. Balıkesir yönünden gelenler sırasıyla İvrindi, Havran, Burhaniye’den sonra Gömeç’e varabilirler. İl merkezine 120 km mesafede. Trenle Balıkesir merkezine ulaşım mümkün, burdan öte ise Ayvalık yönüne giden şehir içi otobüslerle ulaşılabilir. Havayoluyla ulaşım da mümkün. En yakın havalimanı olan Edremit Koca Seyit Havalimanı’na yurtiçi ve yurtdışından seferler düzenlenmekte. Havalimanı ilçe merkezine sadece 25 km mesafede. Alandan araç kiralamak da mümkün.

Gömeç tarihi

İsmini bal peteğinden alan Gömeç’in tarihi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; bilinen en eski adı Passawanda olan Gömeç, sonra Kisthene adını almış. Buralarda ilk kimler yaşamış zor, ancak elde edilen bulgular bizi Erken Tunç Çağı’na kadar götürmekte. Yani, oldukça eski bir yerleşim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk yerleşim izlerine rastlanan yer ise deniz kıyısında yer alan Kızçiftliği Höyüğü’nün bulunduğu alan. İlçenin farklı yerlerinde de pek tarihi yerleşim izine rastlanmakta. Hatta ünlü tarihçi Amasyalı Strabon, Pyrrha isimli burun üzerinde Aphrodite ait bir tapınak olduğunu haber vermekte, fakat günümüzde bununla ilgili bir iz henüz bulunabilmiş değil.

Asırlar içinde farklı medeniyetlerin hakimiyeti altında kalan bölge Osmanlı idaresine geçtikten sonra bugünkü ilçe merkezinin 1 kilometre batısında, Balıbahçe mevkisinde ‘Ağaköy’ adı ile ilk yerleşim kurulmuş. Sonra bugünkü yerine taşınmış. O zamanlar Armutova olarak anılan bölgenin merkezinde arıcılık çok yoğun olarak yapıldığı için bölgenin geneline Armutova denilmekle birlikte merkeze “bal peteği” anlamına gelen Gömeç denmiş.

Gömeç’in nüfusu ne kadar?

Nüfusunun %50,22’sini erkeklerin, %49,78’sinin ise kadınların oluşturduğu Gömeç’in nüfusu 2016 yılı verilerine göre 12.779 kişi olarak tespit edilmiş.

Gömeç ekonomisi

Özellikle son 10 yıl devletin verdiği desteklerle ülkemizdeki zeytinlik miktarı neredeyse 2 katı artmış durumda. Ülkemizin zeytin üretiminin önemli bir kısmını karşılayan bir bölgede yer alan Gömeç ekonomisinde de zeytin ve zeytinyağı üretiminin büyük payı var.

Gömeç’in gezilip görülecek yerleri

Atatürk Kayalıkları, Kızlar Çiftliği, doğal koylar ve plajlar en öne çıkan yerler. Gömeç’te gezilecek yerler yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Balıkesir’de gezilecek yerler yazımız da sizin için faydalı olacaktır. Buna ek olarak; Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Edremit‘te gezilip görülecek yerlerle ilgili makalelerimizle Gömeç’e yakın tarihi ve doğal güzellikler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.