Edremit’te gezilecek yerler

Güney Marmara Bölgesi illerinden Balıkesir’in Ege Kıyılarındaki ilçelerinden olan Edremit’in kıyı şeridi 32 km uzunluğunda. Edremit’te gezilecek yerler içerisinde daha ziyade Edremit’in doğal güzellikleri öne çıkıyor. Edremit’te gezilecek yerler makalemizde: “Edremit’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri” ile Edremit’te bulunan müze ve kaplıacakr hakkında bilgiler vereceğiz.

Edremit’in tarihi yerleri

Antandros Antik Kenti: İlçenin Altınoluk Beldesi’nin 4km. doğusunda Kazdağı’nın eteklerinde yer alan antik kentin ilk olarak milattan önce 10. yüzyılda kurulduğu düşünülüyor. Adramytteion (Burhaniye-Ören) – Assos (Behramkale) yolu üzerinde yer aldığı için tarih boyunca askeri açıdan önemli bir konuma sahip olmuş. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan eserlerin bir kısmı Balıkesir Müzesi’nde sergileniyor.

Astyra Antik Kenti: Edremit İlçesi Güre Beldesi sınırları içinde kalan bir başka antik yerleşim bölgesi olarak dikkat çekiyor. Yine Güre’de Kilise Kalıntıları bulunmakta. Ayrıca gitmek gerekmese de gidince görülebilir.

Kurşunlu Cami: 1231 yılında Edremit fetheden Selçuklu Komutanı Yusuf Sinan tarafından yaptırılmış tarihi caminin yanında Yusuf Sinan’ın türbesi de bulunmakta.

Ayazma Kilisesi: Kilisenin içindeki “Ortodokslarca kutsal kabul edilen su” nedeniyle ”Ayazma” olarak anılıyor. Günümüzde zeytinyağı fabrikası olarak kullanılmakta.

Edremit’teki müzeler

Edremit biri özel biri de belediye tarafından kurulmuş olan 2 etnografya müzesi ile 1 zeytinyağı müzesi bulunmakta. Edremit ve yöresinin kültürel öğelerini yakından tanımak için bu müze gezileri oldukça faydalı olacaktır.

Sıdıka Erke Etnografya Müzesi: Edremit Belediyesi tarafından kurulan müzede; Kuvâ-yı Milliye odası, geleneksel Türk ev odaları, el yapımı eserler, eski silahlar sergileniyor. Müze Yunus Emre Parkının hemen yanındadır.

Tahtakuşlar Etnografya Galerisi: Türkiye’nin ilk özel Etnografya Galerisi olma özelliği taşıyan müze Tahtakuşlar Köyü’nde. İçinde Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Türk boylarının kendine has ve ilgi çekici kültür varlıkları, ev eşya ve aletleri, giysileri, halı ve çadırları sergileniyor.

Evren Ertür Zeytinyağı Müzesi: 5 kuşaktır zeytincilikle uğraşan bir ailenin ferdi olan Evren Ertür tarafından kurulan müzede, 5-6 aşamada zeytinyağı üretimi için kullanılan gereçler sergileniyor.

Edremit Şehitliği’ne de uğrayıp bir Fatiha okuyabilirsiniz.

Edremit’in doğal güzellikleri

Edremit 1 milli park, 1 tabiat parkı ve 1 de koruma alanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar: Darıdere Tabiat Parkı, Kazdağı Milli Parkı ile Kazdağı Göknarı Koruma Alanı.

Kazdağı Milli Parkı: ülkemizin önde gelen turizm bölgelerinden biri olan Milli Park Edremit körfezinin kıyısında, Edremit ilçe merkezine 15 km., Balıkesir’e 105 km., uzalıkta. Kaz dağları adeta bir doğal güzellikler ile bezenmiş bir merkez gibi. Bir kere, dünyanın oksijeni en bol yerlerinden biri. Bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği ve doğal arazi yapısıyla görülmeye değer. Atlı ve yaya doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti, dağcılık, kampçılık, doğa fotoğrafçılığı ve jeep safari gibi etkinlikler için çok güzel imkanlar sunuyor

Kazdağı Göknarı Tabiatı Koruma Alanı: Balıkesir’e 124 km., Edremit merkezine 35 km. yer alan koruma alanı bölgeye has venesli tükenmekte olan Göknar türüne sahip eşsiz bir eko-sistem. Kazdağı Göknarı, Karaçam, Doğu Kayını gibi ağaçların yanısıra geyik, karaca, ayı, kurt, çakal ve domuz gibi hayvan türlerine de ev sahipliği yapıyor.

Edremit ilçesi sınırları dâhilinde Şahinkalesi çevre kanunu kapsamında yasal koruma altında.

2 hektar alana sahip Sarımsaklı ile merkezde bulunan 10 hektar alana sahip Darıdere Tabiat Parkı ziyaret edilebilir.

Akçay: Edremit ilçe merkezine 10 km uzaklıktaki sahil şeridi olan Akçay kısmen çakıllı olsa da tatlı ve soğuk sularıyla ünlü, gitmeye değer bir güzellik.

Altınoluk: Edremit merkezine 28 km. mesafede, Kazdağları’nın eteklerinde tam bir oksijen deposu olan Altınoluk çok rağbet gören bir tatil yöresi.

Kaplıcalar

Güre Kaplıcaları: Edremit’e 12, Akçay’a ise 3 kilometre uzaklıkta yer alan kaplıca önemli bir termal turizm bölgesi. Roma döneminde dahi hamam olarak kullanıldığı biliniyor.

Kaplıca suyunun romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları ile karaciğer hastalıklarında yararlı olduğu belirtilmekte.

Bostancı Kaplıcaları: Burhaniye’nin Edremit çıkışında ve Burhaniye’ye 10 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıca suyunun romatizma, siyatik, lumbago ve kadın hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğu ifade ediliyor.

Balıkesir’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri yazımız ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, Edremit çevresinde gezilecek yerlerle ilgili olarak Ayvalık’ta gezilecek yerler makalemiz de sizin için faydalı olacaktır.