Bigadiç’te gezilecek yerler

Marmara bölgesinin önemli şehirlerinden biri olan Balıkesir’in 40 km kadar güneydoğusunda yer alan Bigadiç, eski çağlardan beri önemli bir yerleşim alanı olmuş. Çoğunluğu iğne yapraklı ağaçlar olmak üzere orman açısında da oldukça zengin bir ilçe. İlçe topraklarının yarıdan fazlası ormanlık alan. Bigadiç’te gezilecek yerler listemizde tarihi yerler ile doğal güzellikler sizin için derlendi.

Bigadiç’in tarihi yerleri

İlçede antik dönemlerde kalan kalıntılar ile Karesi Beyliği ve Osmanlı Dönemlerinde yapılmış olan yapılar tarihi açıdan önemli bir yer tutuyor.

Kasımpaşa Camii: Kanuni Sultan Süleyman Han’ın vezirlerinden biri olan Cezerizade Kasım Paşa tarafından 1549 yılında tamamen kesme taştan yaptırılmış.

Yeşilli Camii: 1715 tarihinde Bigadiçli Çavuşzade İsmail Ağa tarafından yaptırılan cami, Bigadiç’in merkez camii olma vasfına devam ediyor.

Hisarköy: ilçe merkezine 17-18 km mesafede yer alan Roma dönemine ait kalıntılar, bölgede o tarihlerde de termal tesislerin bulunduğunu göstermekte. Bölgede köprü, tiyatro ve tünel kalıntıları bulunmakta.

Bigadiç Müze ve Kültür Evi: Bigadiç kültürünü yansıtan öğelerin yanısıra bölgede yapılan kazılarda çıkarılan tarihi eserlerin de seriglendiği müze Bigadiç’te gezilecek yerler arasında olmalı.

Bigadiç Kalesi: 11 yy’da Bizanslılar tarafından yapıldığı belirtilen kalenin tamamı günümüze ulaşamamış olsa da bir kısım kalıntıları halen ayakta.

Evliya Çelebi Camii: Lonca camii olarak da bilinen yapı 1795 yılında Bigadiç Voyvodası Seyyid Hacı Hasar Ağa tarafından yaptırılmış.

Asaralan: Alan Köyü civarında Bizans Döneminden kalma surlar ve 3 adet su sarnıcı bulunmakta.

Gavur Hamamı: Roma Döneminden kalma kaya mezarları Işıklar Köyü yolu üzerinde.

Bigadiç’in doğal güzellikleri

Hisarköy Kaplıcaları: Şifalı sulara sahip Bigadiç’te tarih boyunca kaplıcalar yer almış. Günümüzde de ilçeden çıkan jeotermal sular hem şifalı etkileri ile hem de ilçenin ısıtılması için kullanılmakta. Özellikle ilçe merkezinde 18 km mesafedeki Hisarköy bu açıdan zengin.

Alaçam Dağı ve Ulus Dağı Bigadiç’in doğal güzellikleri içinde önemli bir yer kaplıyor. Bigadiç’i çepeçevre kuşatan bu dağlarda doğa yürüyüşü gibi faaliyetler yapılabilir. Bu yürüyüşlerde antik dönemlere ait kalıntılara da rastlamak mümkün. Böylece, doğa ile tarihi harmanlayabileceğiniz bir yürüyüş sizi bekliyor.

Çevrede gezilebilecek yerlerle iligili daha fazla bilgi edinmek için Balıkesir’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.