Bandırma’da gezilecek yerler listesi

Balıkesir’in Marmara kıyısındaki ilçelerinden birisi olan Bandırma’nın eski adı Panarmos. Bandırma’da gezilecek yerler listesi makalemizin içerisindeki konu başlıklarımız: Bandırma’nın tarihi yerleri ve Bandırma’nın doğal güzellikler. Bandırma tarihi mekanları, eserleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir ilçe.

Bandırma’nın tarihi yerleri

Bandırma’nın 30-32 km. kadar güneyinde yer alan Daskyleion Antik Kenti görülebilir. Buradan çıkan eserlerin bir kısmı Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir. Bandırma Arkeoloji Müzesi, Atatürk Parkı’nın (Ziraat Bahçesi olarak da bilinen) yanında yer almakta. Yine ilçe sınırlarında bulunan Plakia Antik Kenti.

Erdek yolu üzerinde, Kapıdağ eteklerinden Kyzikos Antik Kenti bir başka tarihi yer.

Bandırma: 1382 yılında Abdullah Efendi tarafından yaptırılan Bandırma Ulu Camii ile 19. yy’ın başlarında yaptırılan, sade ve farklı üslubuyla dikkat çeken Haydar Çavuş Camii görülebilir.

Bandırma Limanı’nın arka tarafında kalan Tarihi Bandırma Surları bir başka tarihi yapı olarak yol üzerinde dikkat çekiyor.

Bandırma’nın 8 km batısında yer alan Edincik de tarihi önemi olan bir yerleşim. 1364 yılında yaptırılan Tarihi Edincik Ulu Camii, 6000 nüfuslu bu nispeten küçük yerleşimin göründüğünden daha eski bir yer olduğunu bize ilan eder gibi.

Bandırma’nın doğal güzellikleri

Manyas Kuş Cenneti’nin bir kısmı Bandırma sınırları içerisinde kalıyor. Yüzlerce çeşitten onbinlerce kuşa ev sahipliği yapan, ülkemizin en değerli doğal varlıklarından biri. Yolunuz düşerse görülmeli, yolunuz düşmüyorsa da düşürün… Vakit ayrılması gereken bir yer olduğunu düşünüyorum, çünkü birbirinden güzel kuşları görmek için zaman gerek. Kuş gözlem kulelerinden, iyi bir dürbün yardımıyla, kuşları rahatsız etmeden gözlemleme imkanına sahipsiniz. Kuş Cenneti alanının içerisinde bir de ufak bir müze bulunmakta, bölgedeki bazı canlıların örneklerinin sergilendiği. Bölgede her daim farklı kuşlar bulunmakta ise de kuşların göç zamanlarında ziyaret edilirse çok daha fazla kuş türünü bir arada görmek mümkün olacaktır. Ülkemizde Nallıhan Kuş Cenneti gibi göçmen kuşlarına ev sahipliği yapan başka yerler de bulunmakta. Bu açıdan zengin bir ülke olduğumuzu söyleyebilirim.

Bandırma’nın Marmara kıyılarındaki sahilleri görülmeye değer. Bandırma’nın Marmara Denizi’ndeki kıyı uzunluğu toplamda 60 km civarında. Feribot iskelesinin doğusunda yürüyüş yapabileceğiniz ve bisiklet sürebileceğiniz sahil bandı var. İskelenin 2 km kadar doğusunda ise Livatya Koyu ve sahili bulunmakta.

Kapıdağ’ın Bandırma’ya bakan sahillerinde doğal ve oldukça geniş kumsallar var. Bunların içinde Tanaça ve Kocakum mevkiinde bulunanlar daha çok rağbet görmekte.

Merkezin doğusunda kalan Hürriyet Parkı, biraz dinlenmek ve çay içmek için düşünülebilir.

Sahil yürüme yolu üzerine yapılmış olan Bandırma Aşk Köprüsü, Bandırma’yı ziyaret edenlerin uğrak yerlerinden bir diğeri.

İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi büyükşehirlere yakın olması hasebiyle de ayrı bir değer. İstanbul’dan Bandırma’ya deniz yoluyla hergün ulaşım sağlanıyor. İstanbul-Bursa-İzmir yolu da Bandırma yakınlarında geçiyor. Bu nedenle, Bandırma’ya ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Bandırma’da gezilecek yerler listesi

 • Bandırma Arkeoloji Müzesi
 • Daskyleion Antik Kenti
 • Bandırma Ulu Camii
 • Edincik Ulu Camii
 • Kyzikos Antik Kenti
 • Haydar Çavuş Cami
 • Tanaça ve Kocakum sahilleri
 • Livatya Koyu ve sahili
 • Ziraat Bahçesi
 • Hürriyet Parkı
 • Aşk Köprüsü
 • Manyas Kuş Cenneti

Bandırma’da gezilecek yerler listesi ana hatlarıyla bu olmakla birlikte, buna ek olarak Bandırma yakınlarında Gönen Kaplıcaları, Ulubat Gölü, Kazdağları Milli Parkı gibi pek çok yer var. Daha fazlasını Balıkesir’de gezilecek yerler ile Balıkesir’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri yazılarımızda bulabilirsiniz.