Bandırma’da gezilecek yerler listesi

Balıkesir’in Marmara kıyısındaki ilçelerinden birisi olan Bandırma’nın eski adı Panarmos. Bandırma’da gezilecek yerler listesi içerisinde tarihi yerler ve doğal güzellikler ayrı ayrı yer tutuyor.

Bandırma’nın tarihi yerleri

Manyas Kuş Cenneti’nin bir kısmı Bandırma sınırları içerisinde kalıyor. Yüzlerce çeşitten onbinlerce kuşa ev sahipliği yapan, ülkemizin en değerli doğal varlıklarından biri. Yolunuzu düşerse görülmeli, yolunuzu düşmüyorsa da düşürün… Vakit ayrılması gereken bir yer olduğunu düşünüyorum, çünkü birbirinden güzel kuşları görmek için zaman gerek. Kuş gözlem kulelerinden, iyi bir dürbün yardımıyla, kuşları rahatsız etmeden gözlemleme imkanına sahipsiniz. Ülkemizde Nallıhan Kuş Cenneti gibi göçmen kuşlarına ev sahipliği yapan yerler de bulunmakta. Bu açıdan zengin bir ülke olduğumuzu söyleyebilirim.

Bandırma’nın 30-32 km. kadar güneyinde yer alan Daskyleion Antik Kenti görülebilir. Buradan çıkan eserlerin bir kısmı Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir. Bandırma Arkeoloji Müzesi, Atatürk Parkı’nın (Ziraat Bahçesi olarak da bilinen) yanında yer almakta. Yine ilçe sınırlarında bulunan Plakia Antik Kenti.

Erdek yolu üzerinde, Kapıdağ eteklerinden Kyzikos Antik Kenti bir başka tarihi yer.

Bandırma: 1382 yılında Abdullah Efendi tarafından yaptırılan Bandırma Ulu Camii ile 19. yy’ın başlarında yaptırılan, sade ve farklı üslubuyla dikkat çeken Haydar Çavuş Camii görülebilir.

Bandırma’nın doğal güzellikleri

Marmara kıyılarındaki sahilleri görülmeye değer. Bandırma’nın Marmara Denizi’ndeki kıyı uzunluğu 60 km civarında.

Kapıdağ’ın Bandırma’ya bakan sahillerinde doğal ve oldukça geniş kumsallar var. Bunların içinde Tanaça ve Kocakum mevkiinde bulunanlar daha çok rağbet görmekte.

İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi büyükşehirlere yakın olması hasebiyle de ayrı bir değer. İstanbul’dan Bandırma’ya deniz yoluyla hergün ulaşım sağlanıyor. İstanbul-Bursa-İzmir yolu da Bandırma yakınlarında geçiyor. Bu nedenle, Bandırma’ya ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Bandırma’da gezilecek yerler listesi ana hatlarıyl bu olmakla birlikte, buna ek olarak Bandırma yakınlarında Gönen Kaplıcaları, Ulubat Gölü, Kazdağları Milli Parkı gibi pek çok yer var. Daha fazlasını Balıkesir’de gezilecek yerler ile Balıkesir’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri yazılarımızda bulabilirsiniz.