Balıkesir Havran’da gezilecek yerler

Balıkesir Havran: Bereketli topraklar, doğa ve huzur… Aynı zamanda, Çanakkale’de boğazı geçip İstanbul’u işgal etmek isteyen İngiliz donanmasına ait dev zırhlıyı, 276 kiloluk top mermisini tek başına taşıyıp ateşleyerek denizin dibine gönderen unutulmaz kahraman Havranlı Koca Seyit Onbaşı’nın ve yine Havranlı bir diğer kahraman olan Ömer Çavuş’un memleketi… Balıkesir Havran’da gezilecek yerler makalemizin konu başlıkları: Havran’ın tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, cumbalı evleri, mağaraları, kitabeleri, kaplıcaları…

Havran’da gezilecek yerler

Havran’daki tarihi yerler 50.000 yıldan geçen yüzyıla kadar çok geniş bir tarih aralığında… Balıkesir Havran’ın doğal güzellikleri ise çok çeşitli. Organik tarım konusunda, ürettiği meyveler, süt ve süt ürünleri ile balı konusunda iddialı olan ilçede şelale, mağaralar, akarsu, seyir tepeleri ve kaplıca bulunmakta.

Havran’ın tarihi yerleri

İlçe çok eski uygarlıklara yerleşim merkezliği yaptığı için Antik Mysia, Truva, Thebe, Lyrnessos, Pers, İskender ve Helenistik devri, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemi Antik Kalıntılara, Türk- İslam dönemi yapılara, tarihi çeşmelere, anıt yapı ve meskenlere sahiptir.

Terazizade Konağı: Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılmış olan konak ilçe merkezinde bulunmakta. Özenli ahşap işçiliği ile dikkat çeken bina tam 39 odalı…

İnönü / İnboğazı Mağaraları: Havran’ın tarihten önceki çağlarda dahi bir yerleşim alanı olduğunu gösteren işaretler bu mağaralarda. Özellikle de, İnboğazı mağaralarının Karanlık Mağara’da yapılan keşiflerde hem tarih öncesi çağlara hem de Roma dönemine ait kalıntılar bulunmuş durumda. Tarih öncesinden kastımız Taş Devri ve Maden Devri, yani milattan önce 50.000’li yıllardan bahsediyoruz…

Hem Havran’ın tarihine ışık tutan hem de doğal güzelliklerine ayrı bir güzellik katan mağaralar ilçe merkezinin 8 km kadar güneydoğusunda yer alan Kocaçal Tepesi’nin yamaçlarında.

Tarihi evleri: Havran sokaklarında sıra sıra dizilmiş çok sayıdaki cumbalı tarihi evler ve konaklar arasında huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Havran Kitabeleri: 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Servili mezarlıkta bulunan tarihi kitabeler tarihe ışık tutuyor.

Havran’ın doğal güzellikleri

Çınarlıhan: Havran-Yenice yolu üzerinde bulunan bir mesire yeri olan Çınarlıhan ismini, içerisinde bulunan asırlık çınar ağaçlarından almakta. Havran İlçe merkezine 18 km mesafede bulunmakta. Suyu bol ve soğuk bu güzel mesire yeri günün yorgunluğunu atmak ve huzur bulmak için doğayı sevenleri bekliyor. Ayrıca, Kumluca Mevkii’ndeki şelaleler görülmeye değer.

Serhat:
Havran İlçe merkezinin 2 km kuzeydoğusunda bir başka mesire yeri de Serhat. Asırlık kızılçam ağaçları ile kaplı. Bilhassa Hıdrellez zamanların çok rağbet görüyor.

Eybek Kulesi: Etrafı karaçam, meşe ve yer yer kestane ağaçları ile kaplı bir alana kurulmuş olan Eybek orman yangınları gözetleme kulesi 920 metre yüksekliğinde bir tepenin üzerinde. Bulunduğu yere ‘kale’ mevkisi deniyor. Tam bir manzara seyir kulesi. Eybek Kulesi’nden bütün Edremit ve Havran Ovası ile Thebe şehrinin harabeleri görülebiliyor.

Kocadağ’ın zirvesi: Edremit Körfezi ve köyleri ile Güre, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu beldeleri, Burhaniye ilçesi, Seyit Onbaşı Havalimanı’na inen uçaklar, kıvrıla kıvrıla akan Havran Çayı… Hepsi ayaklarınızın altında adeta… Manzara, doğa yürüyüşü ve piknik için…

Şifalı Derman Kaplıcaları: İlçe şifalı sulara sahip kaplıcaları da barındırıyor.

Havran Kavaklı Gençlik Parkı: Piknik yapmak ve taze alabalık yemek için tercih edilebilecek bir mekan.

İnönü Mağaraları: Havran ve çevresinin tarih öncesi ve sonrası öncesi)  dönemlerdeki yaşam belirtileri ve kültürü açısından önemli bilgiler veren İnönü Mağaraları hem tarihi hem de doğal birer değer. İlçenin yaklaşık 8 km güneydoğusunda yer alan mağaralar Devadamı, Karanlık, Aydınlık ve Andık gibi isimler taşımakta.

Tarihi yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgi verdiğimiz Balıkesir Havran’da gezilecek yerler içerisinde en öne çıkanları ifade ettik. Bunlara ek olarak Havran’a komşu olan Burhaniye ve Edremit ile Balıkesir’de gezilecek yerler için ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.