Balıkesir Havran hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Tarihi, Nüfusu, gezilecek yerleri

Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren büyük kahraman Seyit Onbaşı’nın doğduğu topraklar… Savaş esnasında İngiliz donanması tarafından bombalandığı için mermi yükleme mekanizması bozulan topun içine 276 kiloluk top mermisini tek başına sırtlayıp koyduktan sonra besmele çekip ateşleyen ve “Koca” namını hakeden Koca Seyit Onbaşı, İngiliz Donanmasının en büyük gemilerinden olan Ocean zırhlısını denizin dibine gönderiyor. Ardından da düşman donanması panikle dağılıp geri çekiliyor. İşte böyle, yeri geliyor bir onbaşımız koca düşman donanmasını darmaduman edip savaşın seyrini değiştirebiliyor, Allah’ın izniyle. Böylesi imanlı yiğitlere yurt olmuş Balıkesir Havran hakkında bilgi verelim, böylece Havran’ı daha yakında tanıyalım.

Balıkesir Havran hakkında bilgi

Balıkesir Havran ilçesi nerede?

Balıkesir il merkezinin batısında, Edremit Körfezi‘ne yakın bir bölgede kurulan ilçenin komşuları batısında Edremit, güneybatısında Burhaniye, güneydoğu ve doğusunda İvrindi, kuzeyinde ise Çanakkale’nin Yenice ilçesi. İlçe merki Edremit’e 7, Balıkesir il merkezine yaklaşık 80 km mesafede.

Havran’a nasıl gidilir?

Balıkesir-Edremit yolu üzerinde bulunan ilçeye il merkezinden otobüsler ulaşım mümkün. Koca Seyit Havalimanı üzerinden havayoluyla gelmek de mümkün. Tren yoluyla ancak Balıkesir merkeze kadar gelinebiliyor. Ordan sonrası karayoluyla geçilebilir.

Havran’ın tarihi

Bölge milattan öncesinde de dahi yerleşim yeri olmuş. Bölgede Perslerin, Bergama Krallığı’nın ve Romalıların hüküm sürdüğü dönemleri biliyoruz. Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin ardından Havran’da Türklerin hakimiyetine girmiş ve çok sayıda Türkmen Havran ve çevresine yerleşmiş. Öyleki bu Türkmen beylerinden biri olan Eybek Bey’in adı bir dağa verilmiş. Karesi Beyliği ve ardında da Osmanlı tarafından yönetilen Havran, Osmanlıların 1402’deki Ankara Savaşı’nı kaybetmesinin ardından Timur’un torunlarından Şeyh Nurettin Mahmut’un ordusu tarafında talan edilmiş.

Şehir o kadar zarar görmüş ki 1890’lara kadar Osmanlı belgelerinde Havran bölgesi ‘Viraneli’ olarak anılmış. Ancak, son zamanlarda tekrar toparlanabilmiş.

Milli Mücadele yıllarında Edremit Kuvâ-yi Milliye Teşkilatına bağlı olarak kurulan Havran Heyeti ile Havranlılar da diğer körfez halkı ile birlikte düşmana karşı mücadele etmişler. Bütün gayrete rağmen, İngiliz destekli Yunan birlikleri 1 Temmuz 1919 gecesi Havran’ı işgal etmiş, ancak insanımız pes etmemiş ve 3 yıl sonra 8 Eylül 1922’de düşman birlikleri Havrandan çıkarılmışlar.

Osmanlı döneminde ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde bir köy olan Havran, 1 Nisan 1957 yılında çıkarılan kanunla ilçe olmuş.

Havran ismi nereden geliyor?

İlçenin adının ne anlama geldiği ve nereden geldiği konusunda ortak bir fikir yok. Harap bir vaziyette iken zamanla güzelleştirilen şehre ‘Huriler Diyarı’ anlamına gelen Havran ismi verildiği öne sürülmekte. Bir diğer görüş ise, Havran isminin ilçenin Antik dönemlerdeki ismi olan ve ‘Altın ülkesinden gelme’ anlamına gelen Aureline’den geldiği yönünde. Aureline’nin zamanla Havran’a döndüğü düşünülmekte.

Havran’ın nüfusu ne kadar?

Son yıllarda bazen yukarı bazen aşağı yönlü ufak değimler gösteren Havran’ın nüfusu 2016 yılı nüfus verilerine göre toplam 27.641 kişi olarak ölçülmüş. Bunun %50,22’si erkek, %49,78’i ise kadınlardan oluşmakta.

Havran’ın ekonomisi

İlçe büyük oranda ekonomisi tarım ve hayvancılık üzerine kurulu. Çok sayıda zeytin fabrikası var. Ne de olsa, neredeyse heryer zeytinlik. Süt ürünleri ve bal üretimi de yapılmakta.

Havran’da ne yenir?

Zeytinin en hasının yetiştirildiği yerlerden biri burası. Her çeşit zeytinden ve zeytinyağından alabilirsiniz. Kendi yörelerinde yetiştirdikleri koyun, keçi ve büyük baş hayvanların sütleri ve bu sütlerle hazırlanan yemek, yoğurt ve tatlılar yerinde yenmeli, taze taze…  Bir de leblebisi var tabi. Çorum’u bilirdik ama Havran leblebisi de iddialı.

Havran’da gezilip görülecek yerler nereler?

Balıkesir Havran hakkında bilgi verip de gezilip görülecek yerlerini anlatmazsak olmaz. Tarihi evleri görülmeye değer, doğası bir başka güzel bu şirin, doğal ve sakin ilçe hakkında daha fazla bilgi için Havran’da gezilecek yerler makalemizi tavsiye ediyorum. Ayrıca, Havran yakınlarında gezilip görülecek yerler için de Edremit, Ayvalık, Burhaniye, İvrindi ve Balıkesir yazılarımıza bakabilirsiniz.