Balıkesir Gönen’de gezilecek yerler

Balıkesir’in kaplıcaları ile ünlü ilçelerinden biri olan Gönen’de yapılan arkeolojik kazılar, Gönen’in milattan önceki tarihlerde dahi önemli bir termal sağlık merkezi olduğunu göstermekte. Marmara kıyısındaki ilçenin denize olan kıyı şeridi 10 km dolaylarında. Balıkesir Gönen’de gezilecek yerler içerisinde kaplıcaları, antik kentleri, müzesi ve deniziyle öne çıkan yerleri sizler için araştırdık.

Balıkesir Gönen’deki tarihi yerler

Zeleia Antik Kenti: Gönen İlçesi Sarıköy Beldesi’nde Klasik dönemde kurulmuş şehir antik kentin kalıntıları ziyaret edilebilir.

H.Hüseyin Bey Köyü sınırlarında içinde tarihi bir kilisenin kalıntıları bulnmakta.

Gönen Mozaik Müzesi: Gönen Termal Tesislerinin hemen yanındaki üstü örtülü alanda yer alan müzede, taban mozaiği ve çevresinde derlenmiş olan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserler sergilenmekte.

Günümüzde çok fazla kalıntısı kalmamış olsa da Alacaoluk Kalesi ve Babakaya Kalesi gezilebilir. Ayrıca, Güvercinli Köprü de görülebilir.

Gönen Şehitliği‘nde terörle mücadele sırasında şehit olan Gönen’li şehitler ile Kıbrıs ve Kore’de şehit olan askerlerimizin mezarları bulunmakta. Tüm şehitlerimizin ruhuna Fatiha…

Balıkesir Gönen’in doğal güzellikleri

Gönen Kaplıcaları: Gönen tam bir kaplıcalar şehri diyebiliriz. Öyle ki Evliya Çelebi dahi Seyahatname’sinde Gönen’den bahsederken Gönen’in Bursa krallarından Mihaliç’in kenti olduğunu ve bakımlı, kırmızı kiremitli yapılardan oluştuğunu yazar. Gerçekten de Bursa’daki kralların yaz aylarında Gönen’e gelerek Gönen’in şifalı sularından yararlandıklarını biliyoruz.

Gönen Kaplıcaları, ilçe merkezinde yer alıyor. Ulaşımı çok kolay ve konaklama sorunu da bulunmuyor. Kaplıca sularının kas iskelet sistemi başta olmak üzere, ortopedik, nörolojik ve romatizmal hastalıkların tedavisi ile idrar yolları, solunum ve sindirim sistemi, kadın ve kalp damar hastalıklarının tedavisinde de faydalı olduğu ifade ediliyor.

Gönen Ekşidere Dağ Ilıcası: Gönen İlçe merkezinin 15-16 km kadar güney batısında yer alan Ekşidere Dağ Ilıcası Gönen’in şifalı sularıyla buluşabileceğiniz bir diğer doğal kaynak. Ilıca suyunun kas ve damar rahatsızlıkları, romatizma, kireçlenme, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, kırık sonrası, eklem sertlikleri, ameliyat sancıları, ayak, sırt, bel ağrıları, nörolojik hastalıklar lumbago, panomi, zayıflama ve uyku bozukluklarında yardımcı tedavi amacıyla faydalı olduğu biliniyor.

Gönen Çayı Deltası Sulak Alanı: Gönen’in içinden geçen çay ve çevresindeki sulak alan çevre koruma kanunu ile koruma altına alınmış durumdaki doğal güzelliklerden.

Denizkent: Adı üzerinde deniz kenti… Gönen ilçe merkezine 26 km. mesafede, Marmara kıyılarında yer alan, doğal kumsalları ile ünlü Denizkent yüzmek isteyenler için güzel bir tatil beldesi.

Gönen’in doğal güzelliklerini daha fazla keşfetmek için atlı ya da yaya doğa yürüyüşleri yapabilir. Çevredeki bitki ve hayvan çeşitliliğini ve mağaraları görebilirsiniz.

Gönen’e yolunuzu düştüğünde, yöreye özgü iğne oyası ürünlerinin satıldığı oya pazarını salı günleri görebilirsiniz. Meraklılarına duyurulur.

Gönen’e yakın ilçeler olan Bandırma’da gezilecek yerler listesi ile Erdek’te gezilecek yerler yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Balıkesir’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri makalemizden de faydalanabilirsiniz.