Balıkesir Erdek’te gezilecek yerler

Balıkesir’in Marmara kıyılarındaki eşsiz ilçesi Erdek. Tarihi adı Arteka. Doğal kumsalları, şirin köyleri, su sporlarına ve yüzmeye çok uygun suları, zengin bitki örtüsü, sakin koyları ve antik çağlardan kalan tarihi kalıntılarıyla Erdek’te gezilecek yerler listemizde pek çok yer sizleri bekliyor.

Erdek’teki tarihi yerleri

Bölge antik çağlardan beri yerleşim yeri olmuş. Arteka Antik Kenti bu yerleşimlerden arda kalanlardan bir kısmını görme imkanı sunuyor. Zeytinli Ada ve çevresinde klasik dönemde kurulmuş olan bu şehri ziyaret edip tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Bandırma yolu üzerinde, Kapıdağı eteklerindeki Kyzikos Antik Kenti de bir diğer tarihi mekan. Kyzikos, Efes’ten daha büyük bir kent ve bölgenin önemli bir ticaret merkezi. Görülmeye değer.

Seyitgazi Tepesi‘nde 8 adet tarihi kale bulunmakta. Muhla Kalesi de bir başka tarihi yapı.

Erdek, çok sayıda kilise ve manastır kalıntısına da ev sahipliği yapmakta.

Bunlar içerisinde, Ballıpınar köyünün 6 kilometre kadar batısında Yukarıyapıcı ile Ballıpınar (Kocaburgaz) köyleri arasında kalan Kirazlı Manastırı öncelikle dikkat çekiyor. Ayrıca, Ormanlı Köyü Manastır Kalıntısı, Ballıpınar Köyü Kilise Kalıntısı, Karşıyaka Beldesi Kilise Kalıntıları da diğer tarihi yerler ve kalıntılar olarak sayılabilir.

Erdek’te bulunan şehitliğe uğrayıp bu toprakları yurt edinmemiz için canlarını veren atalarımıza bir Fatiha okumadan geçmeyin.

Erdek’in doğal güzellikleri

Kapıdağı Yarımadası bozulmamış doğası ve yoğun orman alanları ile doğa yürüyüşleri ve trekking için oldukça ideal mekânlar. Kuzey kıyıları ise yamaç paraşütü için uygun.

Orman içlerinde trekking ve atlı doğa yürüyüşleri yapılabilir.

Su kayağı, jet ski ve su altı dalışları için Erdek kıyıları oldukça müsait. Erdek’in süreklilik arz eden rüzgarı da yelken ve rüzgar sörfü meraklıları için oldukça iyi bir tatil ve spor merkezi. Erdek sahillerinin bir kısmı doğal güzelliğini kaybetmemesi için yasal koruma altına alınmış durumda.

Çakılsız ve altın rengi kumsallarıyla Erdek sahilleri ülkemizin en güzel doğal plajları arasında sayılıyor. Ocaklar, Narlı ve İlhan Köyü’nde bulunan doğal kumsallar özellikle öne çıkanlar.

Erdek’te doğal güzellikleriyle mesire yeri olarak dikkat çeken Palata Çeşmesi, Muhla Kalesi, Apostol (Çifte Oluklar) Seyitgazi (Adak) Tepesi, Paşalimanı Adası gibi pek çok yer bulunmakta.

Erdek’in güney komşusu olan Bandırma’da gezilecek yerler ile Balıkesir’in tarihi yerleri ve doğal güzellikleri yazılarımızı da mutlaka okuyun.