Balıkesir Dursunbey’de gezilecek yerler

Balıkesir-Kütahya yolu üzerinde, 77. km’de bulunan Dursunbey Balıkesir’in mesire yerleriyle ünlü bir ilçesi. Ormancılık ve orman ürünleri ile meyve yetiştiriciliğinin yaygın olduğu ilçede pek çok mesire yeri bulunuyor. Dursunbey’de gezilecek yerler içerisinde tarihi yerleri ve doğal güzellikleri sizler için derledik.

Dursunbey’in tarihi yerleri

Hadrianeia Antik Kenti: Dursunbey İlçesi’nin kuzey batısında yer alan Roma dönemine ait bir yerleşim yeri olan antik kent Dursunbey’in bilinen ilk yerleşim alanı. O dönemlerde Hadrianeia olarak anılan Dursunbey Romalılar’ın önemli para basım yerlerinden biri durumundaydı. Dönemin ünlü imparator ve kumandanları adına paralar basılıyordu. Hadrianeia ismi de o dönemki Roma imparatoru Hadrian’dan gelmekte ve şehri muhtemelen o kurmuş ya da şehir onun adına kurulmuş olmalı. Milattan sonra 130’lu yıllarda kurulduğu düşünülen kendin kalıntıları ziyaret edilebilir.

Çarşı Camii: İlçenin Cebeci Mahallesinde yer alan 1866 yapımı tarihi camii ziyaret edilip, bir vakit ya da mescit namazı kılınabilir.

Dursunbey’in doğal güzellikleri

Balıkesir’in iç kesimlerinde kaldığı için sakinliğini korumayı başarabilmiş bu güzel ilçe doğayla iç içe yaşayıp huzur bulabileceğiniz bir yer. Alaçam Dağları ve bu dağlardaki mesire ve piknik alanlarında ailenizle hoş vakit geçirebilirsiniz. Bölge doğa yürüyüşü, atla gezi yahut da kamp kurmak için oldukça uygun, doğal güzellikleri bakir kalabilmiş yerlerden biri.

İlçe Alaçam Dağları’nın imkanlarından oldukça istifade ediyor. Öne çıkan mesire alanları ve piknik yerleri;

Suçıktı Mesire Yeri: Adı üzerinde, kaynak suyunun çıktığı yerd ekurulan bir mesire alanı. Alabalık tesisleri de bulunmakta. Dursunbey’in merkezinde olduğu için ulaşımı da çok kolay. Ayrıca, her yıl temmuz ayında “Suçıktı Şiir Geceleri” adıyla etkinlikler de düzenlenmekte.

Saz Mesire Yeri: Yine ilçenin içinde, Suçıktı Deresi kenarında bir başka mesire yeri. Oldukça geniş bir alan ve spor aktiviteleri de yapılıyor.

Yayla Tesisleri: İlçe merkezine 30 km mesafedeki mesire yerinden geyik/karaca bakım istasyonu da bulunuyor.

Bu mesire yerlerinin dışında; Çınarlı Pınar ve Hıdırlık, Gölcük, Çamaşırlık Deresi, Değirmenek mesire yerleri de görülmeye değer yerlerden.

Piknik Noktaları: Dursunbey’de piknik için birçok güzel yerler bulunmaktadır; Pembeköşk, Meşekent, Çınarlıpınar, Değirmenek bunlardan bazılarıdır.

Alaçam Dağları’nda belge alarak izinli avcılık da yapılmakta.

Barana Geleneği: Dursunbey’de yüzyıllardır sürdürülen bir gelenek olan Barana, sosyal dayanışmanın örneklerinden biri. Anadolu’nun farklı bölgelerinde Gezek, Oturak ve Sıra Gecesi gibi isimlerle devam eden geleneklerle benzerlik taşıyor.

Doğal güzellikleriyle öne çıkan bu güzel, sakin ve huzurlu ilçemize komşu olan Bigadiç’te gezilecek yerler hakkında da ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ise Balıkesir’de gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.