Balıkesir Burhaniye’de gezilecek yerler

Marmara bölgesine bağlı Balıkesir’in Ege kıyılarındaki ilçesi olan Burhaniye antik çağların adalet, barış, sağlık ve buluşma merkezi olarak biliniyor. Buralar aynı zamanda zeytin diyarı. Sağlık ve barış belki de zeytinden kaynaklıdır, bilemiyorum. Denizi, kumsalları, ağaçları, oksijeniyle doğal güzellikleri ile öne çıkan bir ilçe burası. Balıkesir Burhaniye’de gezilecek yerler hakkında bilgileri sizler için derledik.

Burhaniye’nin tarihi yerleri

Bugünkü Burhaniye İlçesi’nin 2 km kadar batısında yer alan Karataş Mevkii’nde, Ören Tepe’ yi de içine alan geniş bir alanda Pelasglar tarafından kurulmuş olan Adramytteion Antik Kenti ziyaret edilebilir.

İlçede tarihi su kemeri de görülebilir.

İlçe ve çevresinden çok sayıda kaya sunağı var. Hisarköy Kaya Sunağı, Bahadınlı Köyü, Dedekaya, Anatanrıça Kültü, Bahadınlı Köyü İnkaya Mağarası, Börezli Köyü Fugla Tepe, Dutluca Köyü Deliktaş Kaya Sunağı ve Pelitköy Harmankaya Mağarası Burhaniye’nin tarihi yerleri içinde dikkat çekenlerden bazıları.

Yaklaşık 150 yıllık bir yapı olduğu düşünülen Şahinler Köyü Camii küçük bir köy camii olmakla birlikte kubbe ve duvarlarındaki süslemeleriyle kendine özgü, gerçekten görülmesi gereken bir cami. Bir vakit namazı böyle bir camide kılmak isteyeceksinizdir.

Öğretmenler Mahallesi’nde bulunan Bizimköy Müzesi bölgenin kültürel değerlerinin ve unsurlarının hareketli ve sesli mankenler vasıtasıyla sergilendiği bir etnografya müzesi.

Burhaniye’nin doğal güzellikleri

Burhaniye, Ören dünyanın oksijen oranı en yüksek yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Kaz Dağları’nın yakınlarındaki Burhaniye temiz havasıyla sağlığınıza da iyi gelecektir. İlçe, Ege denizine 17 km uzunluğunda kıyı şeridine sahip. Kilometrelerce uzunluğundaki kumsallarındaki ince ve temiz kum ile oldukça tercih edilen plajlara sahip. Bu plajlar içerisinde Burhaniye merkezine 4 km mesafede bulunan Ören’deki kumsalların ayrı bir yeri var. Yer yer 50-60 metreye varan genişliği ve 10 km’yi bulan uzunluğuyla görülmeye değer bir doğal güzellik.

Burhaniye kıyılarının bir diğer özelliği de sürekli esen rüzgarı. Rüzgarın devamlılığı sayesinde yelken ve rüzgar sörfü meraklıların çok tercih ettiği bir yer durumunda. Bu nedenle, bölgede pek çok yelken kulubü bulunuyor.

Balık yönünden bereketli sularıyla olta balıkçılığı meraklıları tarafından da rağbet görmekte.

Zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı Seklik Çamlığı doğal bir mesire alanı.

Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan tarafından bölgenin fethi için görevlendirilen Taylı Baba tarafından kurulan Taylıeli Köyü hem tarihi hem doğal güzellikleri hem de manzarasıyla görülmeye değer yerlerden.

Balıkesir’deki tarihi yerler ve doğal güzellikler hakkında daha fazla bilgi için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.