Ayvalık nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır? Ne yenir?

Balıkesir’de gezilecek yerler arasında Ayvalık ilçesi en dikkat çekenlerinden biri. Dar sokakları, eski taş evleri, ılıman iklimi, denizi ve 22 adasıyla öne çıkan Ayvalık ve çevresi mübadele yıllarında bölgeden ayrılan Rumlardan kalan tarihi yapıların pek çoğunu hala koruyor. Buradan giden Rumların yerine başta Girit ve Midilli’den olmak üzere Türkler oradaki evlerini, yurtlarını bırakıp gelmişler. Ayvalık’a bağlı 22 adadan birisi olan Cunda Adası çok sayıda kilise ve manastıra ev sahipliği yapıyor. 1964’de yapılan yolla ada, karaya bağlanmış ve yarımada olmuş.

Ayvalık ve Cunda Adasında bazı tarihi kiliseler, Rumların göçünden sonra kullanılmaz olunca Camiye çevrilerek hem bölge insanına hizmet etmesi hem de bakımsızlıktan korunması sağlanmış. Saatli Camii, Çınarlı Camii ve Biberli Camii görülesi yerlerden.

Sarımsaklı Plajı’nın ince kumları ve sığ suyu özellikle çocuklu ailelerin gözdesi.

Ayvalık nerede? Balıkesir’in en batı ucundaki ilçesi olan Ayvalık Ege kıyısında. Balıkesir‘e 125 km, Bandırma’ya 227 km mesafede bulunan ilçenin İzmir’e uzaklığı 154 km.

Ayvalık’a nasıl gidilir? İstanbul yönünden araçlarıyla gelecekler önce Bandırma feribotunu kullanarak Bandırma’ya oradan da 227 km güneybatıdaki Ayvalık’a ulaşabilir. Karayoluyla Körfez üzerinden gelmek isterseniz katetmeniz gereken mesafe 514 km. Otobüsle Balıkesir’e oradan da minibüslerle Ayvalık’a ulaşım sağlanıyor. Özellikle büyükşehirlerde doğrudan Ayvalık’a sefer düzenleyen otobüs firmaları da var. Uçakla Balıkesir/Edremit Havaalanı’na, oradan da otobüslerle Ayvalık’a geçebileceğiniz gibi; önce Balıkesir’e trenle, oradan da otobüslerle ya da servislerle Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

Neler yapılır? Dar sokaklarında yürüyüş yapabilir, denizinde yorgunluğunuzu attıktan sonra güneşin batışını Şeytan Sofrası’nın bulunduğu tepeden izleyebilirsiniz. Ayvalık Koyu ve adaların çevresi 25 metreye varan net sualtı görüş mesafesiyle dalışa ve sualtı fotoğrafçılığına meraklı olanlar için oldukça iyi. Adaların çevresinde düzenlenen tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Perşembe günü pazar kuruluyor. Yunanistan tarafından alışverişe akın edenlerden fırsat bulabilirseniz pazara göz atmakta fayda var.

Ne yenir? Ayvalık ve çevresi zeytinliklerle dolu. Hal böyle olunca da her yemekte ve tatlıda zeytinyağı eksik olmuyor. Zeytinyağlı yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz. Her sahil kasabasında olduğu gibi elbette burada da balık ve deniz ürünlerini de bulabilirsiniz. Kabak çiçeği dolması, sakızlı dondurma, Ayvalık Tostu ve sakızlı kurabiyeyi de tadın.

Gezilecek yerler: Cunda Adası, Sarımsaklı Plajı, Şeytan Sofrası, Aşıklar Tepesi ve Cennet Tepesi Ayvalık’a gelenlerin uğraması gereken yerler. Daha fazlası için Ayvalık’ta gezilecek yerler listesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Biraz daha açılmak isteyenler için Ayvalık’ın 63 km güneydoğusunda Bergama, 50 km kuzeyinde ise Kaz Dağları Milli Parkı gezilecek yerlerden bazıları.

Cevap Yaz