Kuşadası hakkında bilgi – Kuşadası nerede? Nasıl gidilir? Kuşadasında ne yenir ve neler yapılır?

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri, Efes’e açılan bir kapı olması nedeniyle de özellikle gemilerin çok sık uğradığı bir mekan Kuşadası ve limanı. Çevresinde bulunan çok sayıda antik eserin yanında Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı gibi daha sonraki dönemlerde yapılmış tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Kuşadası hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin ana başlıkları: Kuşadası nerede? Nasıl gidilir? Kuşadasında ne yenir ve neler yapılır?

Bir dönem Osmanlı’da sadrazamlık yapmış olan Mehmet Paşa’nın lakabı babasının nalbant oluşu münasebetiyle çevresindeki bazı kişiler tarafından kullanılmış. Bununla ilgili ilginç bir olay anlatılır: Bir gün Mehmet Paşa, çıktığı sefer esnasında çadırındayken çadırın kapısından içeri bir öküz bakmaya başlamış, bunu gören paşanın çevresindekiler içten içe gülüyormuş. Mehmet Paşa olayı fark edince, “Bu hayvancağız bana ne der, bilir misiniz? Hani senin kim olduğunu anladık da bu etrafındaki eşekler neyin nesi?” diye soruyor…

Kuşadası nerede? Aydın’ın 60 km batısı, İzmir‘in 90 km güneyinde yer alan Kuşadası’na İzmir-Aydın otoyolundan İzmir yönünden gelenler Selçuk-Kuşadası çıkışından 30 km sonra, Aydın yönünden gelenler için Germencik ayrımından 35 km sonra ulaşabiliyor.

Nasıl gidilir? Kuşadasına gitmek için karayolu, havayolu, tran ya da denizi tercih edebilirsiniz. Trenle Efes ya da Söke’ye, oradan da minibüslerle Kuşadasına geçebilirsiniz. Otobüs firmalarının Kuşadasına seferleri var. Uçakla gelecekseniz İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 80 km mesafede. Havayolu şirketlerinin yoğun sezonlarda Kuşadasına servisleri var. Deniz yolunu kullanacaklar limana demir atabilir… Kuşadasının koordinatları: 37.865876, 27.263167

Kuşadası’nda ne yenir? Aydın Efes ve Kuşadası gibi turizm merkezlerinin yanı sıra tarımıyla da öne çıkan bir ilimiz. Öyleki Türkiye’de incir, zeytin ve kestane üretiminde ilk sırada yer alıyor. Evliye Çelebi de Seyahatnamesi’nde Aydın‘ın bereketinden bahsederken bağ ve bahçesinde üzüm, incir, badem, susam, fıstığın bolca yetiştiğini söyler ve durumu şöyle özetler: “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar.”…

Hangi meyvenin mevsiminde Aydın’a yolunuz düşerse onu kaçırmayın. Özellikle de incirini. Binbir zahmetle yetiştirilen inciri yerinde yemek gerek. Doğal ve yöresel lezzetleri tatmadan gitmeyin. Bunun için büyük ve cafcaflı yerlerden ziyade daha sade fakat temiz ve kaliteli yemekler yiyebileceğiniz yerel işletmeler bulabilirsiniz.

Neler yapılır? Kuşadası plajında yüzebilir, daha sonra da Efes’in tarihi kalıntıların arasında uzun bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tarihte yolculuk yapmak isterseniz Kuşadası’nın 20 km kuzeydoğusunda yeralan Selçuk / Efes Antik Kenti şimdiye kadar bulunan en büyük antik kentlerden birisi olma özelliğini taşıyor. 23 km güneydoğusunda ise Söke yer alıyor.

Kuşadasında gün batımını izlemeyi unutmayın. Dolunay zamanlarında ise gece manzara kendisine hayran bırakıyor.

Kuşadasında gezilecek yerler: Pamucak plajı gibi pekçok plaja sahip. Yakınında bulunan Selçuk dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Artemis tapınağı ve Efes antik kentiyle görülmeye değer. Artemis Tapınağı’yla Saint Jean Kilisesi arasındaki 1375 yılında yaptırılmış olan Tarihi İsabey Camii’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Kendine has yapısı, sade fakat etkileyici desenleriyle görülmeyi hak ediyor.

Cevap Yaz