Didim Örenyeri

Akbük Koyu’nu çevreleyen iki yarımadadan birinin üzerine kurulmuş olan Didim Örenyeri, en büyük antik tapınaklardan birisi olan Apollon Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor. Apollon Yunan mitolojisi ya da masallarında kehanetleri simgeliyor. Tapınağın girişinde, baktığı kişileri taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı Medusa heykeli dikkat çekiyor. Bu medusa heykellerinin benzerlerine İstanbul Yerebatan Sarnıcı‘nda da rastlıyoruz. Oldukça büyük boyutlarda olan tapınak, aslında sürekli eklemelerle büyütülmüş ve hiç tamamlanamamış. Apollon Tapınağı’nın yapımına ilk olarak M.Ö. 6. yüzyılda başlandığı düşünülmekte.

Aynı bölgedeki Miletos Antik Kenti ile Apollon Tapınağı, o zamanların dini törenlerinin yapıldığı bir yolla birbirine bağlanmış.

Didim ve çevresindeki örenyerlerinde yapılan kazılarda çıkarılan eserlerin pek çoğu maalesef, batılılar tarafından, kaçırılmış ve bugün British Museum gibi yerlerde sergileniyor…

Didim Örenyeri giriş ücreti: Müzekart geçerli. Biletli giriş ücreti ise 5 TL. Haftanın hergünü ziyarete açık.

Didim Örenyeri nerede? Aydın il merkezinin 100 km güneybatısında, Didim İlçe merkezinde. İlçe merkezinin 1 km kuzeyinde kalıyor. Koordinatları: 37.385243, 27.256859

Gezilecek yerler: Çok sayıda koyla çevrili olan Didim denizle buluşmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden. Özellikle geniş kumsalı, sığ ve temiz deniziyle Altınkum öne çıkıyor. Nem oranının düşük olması, havanın bunaltıcı olmasının önüne geçiyor. Tekneyle koylara açılabilirsiniz. Koyların çoğunda kumsal var. Didim’in 24 km kuzeydoğusunda Bafa Gölü doğaya meraklıları kendine çağırıyor. Akbük Koyu’na gitmek isterseniz Akbük merkezi 20 km doğu istikametinde.  Menderes Deltası Milli Parkı 37 km kuzeyde.

Cevap Yaz