Artvin’de gezilecek yerler

Türkiye’nin Gürcistan’la sınır komşusu olan Artvin’in tarihi genellikle Ortaçağ’a kadar gidiyor görünse de son yapılan kazılarda M.Ö. 3000’li yıllara ait buluntulara ulaşıldı. Tarih boyu sık sık devletler arasında el değiştiren şehirde antik çağlardan kalma bazı eserler bulunmuş. Ayrıca, Bizans ve sonrası dönemlere ait eserler de bulunmakta. Osmanlı döneminden kalan en ilgi çekici eserler belki de ahşap camiler. Küçük bir dağ köyünde bir anda karşınıza içi şahane süslemelerle bezenmiş 200 yıllık bir ahşap cami çıkabiliyor. Çok dağlık ve yağışlı bir iklime sahip olan Artvin’de sanayinin gelişmesi sınırlı kalmış, daha çok tarım ve hayvancılık ön plana çıkmış. Artvin’de gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzellikler ise giderek turistik önemini öne çıkarmakta. Çok sayıda yayla bulunan Artvinde Doğal Milli Parklarda doğanın güzelliğinin tadına varabilirsiniz. Rafting, offroad, dağcılık ve trekking gibi doğa ve macera sporları için çok güzel ortamlar sunan Artvin sizi bekliyor.

Artvin’de gezilecek yerler

Merkez: Şehir merkezine yaklaşık 2 km mesafedeki Artvin Kalesi çok sarp bir kayanın üzerine kurulmuş. Yıkılan eski caminin yerine 1921 yılında yaptırılan Balcıoğlu Camii, 1861 tarihli Çarşı – Merkez Camii,  Askeri bölge içinde kaldığından giriş için nizamiyede izin almak gerek. Kış sporlarına merakı olanlar için şehir merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Atabarı Kayak Merkezi, 800 metre genişliğinde ve 80 metre enindeki pistiyle kış sezonunda hizmet veriyor.

Arhavi: Karadeniz kıyısındaki 2 ilçeden ilki olan Arhavi’de Karadeniz sahillerinde dolaşabilir, bir yanda Karadeniz’in bir yanda dağların güzel manzarasını seyredalabilirsiniz.

Hopa: Diğer sahil ilçesi olan Hopa aynı zamanda Sarp Sınır kapısının da bulunduğu yer. Gürcistan’a vizesiz, sadece pasaportunuzla girmeniz mümkün.

Borçka: Bir doğa harikası Karagöl görülmeli. Karagöl Sahara Milli Parkı Şavşat ile Borçka sınırlarına yayılmış durumda. 18. yy yapımı tarihi taş köprü Aralık Köyü Köprüsü yolunuzun üzerindeyse kısa bir soluklanma ve fotoğraf molası verip altından akan suyu izleyebilirsiniz.

Murgul: Bakır madeni çıkarılan ilçe mısırıyla da ünlü.

Şavşat: İlçeye 40 km mesafedeki Arsiyan Yaylası’nda başta Kız Gölü, Yüzen Göl, Çimli Göl, Kalp Gölü ve Boğa Gölü olmak üzere 7 adet göl bulunmaktadır. Yine Karagöl, Arsiyan gölleri

Yusufeli: Yaylaları ve rafting parkuruyla ünlü. Kılıçkaya beldesine 28 km mesafedeki Aros yaylası, Marsis Dağı

Millî parklarıyla ünlü Artvin’nin  Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara Millî Parkı içerisinde bulunan Şavşat-Karagöl ve Borçka-Karagöl görülmeye değer yerlerden. Efeler-Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Camili (Maçahel) yöresi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Türkiye’deki tek bölgedir ve bir dünya mirası olarak görülmektedir.