Manavgat hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır? Ne yenir?

Antalya’nın bu güzel ilçesi coşkun akan suların oluşturduğu şelalesi ile meşhur: Manavgat Şelalesi. Aslında Manavgat Şelaleleri demek daha doğru olur. Çünkü, 2 tane şelale var. Manavgat Büyük Şelale ilçe merkezine 4 km uzaklıkta. Küçük şelale ise daha yakın ve daha sakin; Manavgattan 2 km içerde. Genelde ziyaret edilen büyük şelale, fakat siz gitmişken her ikisini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Manavgat hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin ana başlıkları şunlar: Manavgat nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır? Ne yenir?

Manavgat nerede? Antalya şehir merkezinin 76 km doğusunda, Antalya Havalimanına ise 68 km mesafede.

Manavgat’a nasıl gidilir? Antalya üzerinden gelecekseniz Antalya’ya çok sık uçak ve otobüs seferi var. Antalya’dan da Manavgat ilçe merkezine otobüs ve minibüslerle ulaşmak oldukça kolay, çünkü sık sık sefer var.

Manavgat şelalesinin koordinatları: 36.811346, 31.453586

Neler yapılır? Manavgat büyük şelalenin yanındaki çay bahçelerinde oturup ağaçların altında ister çayınızı yudumlayarak ister soğuk bir ayran içerek bu güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Hatta sadece oturup izlemek bile yeter. Dağlardan akıp gelen suların şelaleden akarken çıkardığı ses insanı alıp götürüyor…

“Manavgat şelalesine nasıl gidilir?” derseniz, araçlarla gitmeniz mümkün ama eğer vaktiniz varsa ve bu doğal güzelliğin keyfini doyasıya çıkarmak istiyorum diyorsanız tekne turu güzel bir seçim olabilir.

Jeep safari, rafting ya da yamaç paraşütü gibi adrenalin sporlarına meraklıysanız doğru yerdesiniz. Manavgat Çayı biraz zorlu bir rafting parkuru olarak kabul edildiği için acemiliğinizi atmış olarak gelmekte fayda var.

Daha önce deveye binmediyseniz, burası işte size bir fırsat… Ayrıca, pazarda ilginizi çekebilecek ürünler bulabilirsiniz.

Ne yenir? İlçe merkezinde ve Manavgat büyük ve küçük şelalelerin yanında lokantalar var. Şelalelerin bulunduğu bölge aynı zamanda bir mesire alanı. Su sesleri arasında piknik keyfi yapabilirsiniz. Keşke herkes kalkarken kendimize yakışan şekilde temiz bıraksa…

Gezilecek yerler: Manavgat sahili ve şelalesi gezilecek yerlerin başında elbette. Şelaleden kuzeye doğru devam ederseniz, ormanların arasında keyifli fakat birkaç kilometrelik kısa bir yolculuktan sonra tarihi su kanallarını ve Lirbe-Selekueia antik kentini görebilirsiniz. Şelaleden yaklaşık 11 km sonraysa Manavgat Baraj gölüne ulaşıyorsunuz. Gölün kenarındaki yürüyüş yollarında keyifli bir yürüyüş yapabilir, acıkınca da ister piknik yapabilir isterseniz de çoğu aile işletmesi olan göl çevresindeki lokantalarda taze alabalık yiyebilirsiniz.

Bir Yanıt

  1. Manavgat Şelalesi 07 Ocak 2015

Cevap Yaz