Antalya’da gezilecek yerler

Antalya’da gezilecek yerler denince akla önce Antalya’nın sahilleri, doğal güzellikleri ve sıcağı geliyor ama Antalya’da bir de kayak merkezi olduğunu bilmeyenlerimiz vardır. Evet, Antalya çok yönlü bir turizm ilimiz ve arka planda kalan güzelliklerini de artık hak ettiği yere getiriyor.

Antalya’nın sahil şeridi çok geniş ve çok sayıda plaj ve koy var. Ayrıca, özellikle antik dönemlerden kalma tarihi kalıntılar ve ören yerleri açısından da zengin bir kent. Akdeniz iklimine sahip olmasından dolayı bitki örtüsü zengin, dağları ormanlarla kaplı. Maalesef uzun yıllar plansız yapılaşmadan nasibi almış ve ormanların bir kısmı sera ya da otel yapmak için yağmalanmış ancak son yıllarda alınan önlemler ve havadan takiplerle bu orman alanlarının korunmasında önemli ilerleme sağlanmış durumda. Umarız doğal güzelliğini muhafaza etmeye devam eder.

Antalya antik kentler ve kalıntılar açısından çok zengin bir bölge. Biz belli başlı gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri sizler için listeledik.

Antalya’da gezilecek yerler:

Kaş: Plajları olduğu kadar sualtı meraklıları için de Kaş en iyi dalış merkezlerinden biri. Bezirgan Köyü yakınlarında İnbaş Mağarası ve Pirha antik kenti görülebilir. Meşhur Patara Plajı da çok uzaklarda değil.

Beydağları Olimpos Milli Parkı dağcılık gibi spor aktiviteleri için ideal yerlerden. Olimpos sahili de caretta-caretta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı yerlerden, belki rastlarsınız.

Güllük Dağı Milli Parkı’nda dağın tepesine kurulu Termessos Antik Kenti gerek tiyatrosu ve gerekse lahitleriyle olduğu kadar manzarasıyla da insanı etkiliyor.

Konyaaltı Plajı Antalya’nın en bilinen plajlarından biri.

Antalya merkezde Antalya Müzesi, Antalya’dan Alanya yönüne giderken 20 km sonra en büyük Roma hamamlarından birine ve 12000 kişilik antik stadyuma sahip Perge Antik Kenti; 60 km mesafede 40 mermer sıradan oluşan 15000 kişilik Aspendos Anfitiyatrosu, yaklaşık 80 km mesafede Side Apollon Tapınağı, tiyatro ve müze, 115 km sonra Alanya.

Manavgat: Türkiye’nin en coskun akan şelalelerinden biri olan Manavgat şelalesi mutlaka görülmeli.

Alanya: Özellikle Avrupalı turistlerin çok rağbet ettiği bir yer olan Alanya’da Damlataş Mağarası, sahili ve Alanya Kalesi gezilecek yerlerden bir kaçı. Ayrıca, eski tersane ve Kızılkule. Daha fazla ayrıntı için: Alanya gezi rehberi