Alanya Rehberi

Antalya’nın 140 km doğusunda bulunan Alanya, başta Almanlar ve Hollandalılar olmak üzere yabancı turistlerin çok rağbet ettiği yerlerden birisi. Hatta yabancıların en çok mülk aldığı yer. Genellikle emekli olduktan sonra burada yaşamayı tercih ediyorlar.

Bunda yazın sıcak, kışın ise ılıman iklime sahip oluşu ve doğal güzellikleri etken elbette.

Alanya çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılmakla birlikte asıl önemini Selçuklular zamanında kazanmıştır. Öyleki ilçenin en önemli tarihi yapıları olan Kızıl Kule, bugünkü Alanya Kalesi ve Tersane Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın yaptırdığı eserler.

Tarihi eserlerin yanı sıra, uzun kumsalları ve yıllık ortalama 21 derecelik deniz suyu sıcaklığı ile denize girmek isteyenlerin tercih ettiği bir tatil beldesi. Mağaralar açısından da oldukça zengin. En meşhuru, Alanya Kalesinin bulunduğu kayalığın altındaki Damlataş Mağarası. Damlataş plajının hemen yanında bulunan mağara yazın sıcak günlerinde özellikle de öğle saatlerinde ziyaret ederseniz bir yandan da serinlemiş olursunuz.

Neler yapılır? Uzun kumsallarda kendinizi Akdenizin serin sularına atmakla başlayabilirsiniz. Meraklısıysanız su sporları yapmak için de Alanya size fırsatlar sunuyor. Hem tarihte bir yolculuk yapmak hem de Alanya’yı ve Akdenizi tepeden seyretmek için Alanya Kalesine çıkmayı ihmal etmeyin. Limandan kalkan tekne turlarıyla, başta mağaralar olmak üzere, karadan göremeyeceğiniz pek çok doğal güzelliği görme imkanına sahipsiniz.

Alanya’da gezilecek yerler: Alanya Limanının bitişigindeki tarihi Kızıl Kule ve tersane ilk ziyaret alanları. Kızıl Kulenin yanından Alanya Kalesine çıkabilir, diğer yoldan da Damlataş Mağarasına inebilirsiniz. İlçe merkezindeki Alanya müzesi, arkeolojik eserleriyle sizleri bekliyor. Alanya’nın yaklaşık 20 km batısında bulunan İncekum gerek sahiliyle gerekse orman içi kamp alanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Dim çayı, Fosforlu Mağara, Korsanlar Mağarası,  Keykubat Plajını da gezi rotanıza dahil edebilirsiniz.

Ne yenir? Her yöreden ve ülkeden insanın bir araya geldiği bir yer olduğu için genelde her ağız tadı için yemek bulmak mümkün. Oteller açısından zengin bir yer olan Alanya’da ister 5 yıldızlı ister daha mütevazi otellerde karnınızı doyurabileceğiniz gibi yerel işletmelerden de Akdeniz mutfağının baştacı zeytinyağlıları tercih edebilir, taze turunçgillerle ve yöresel tatlarla kahvaltı yapabilirsiniz.

Alanya’ya nasıl gidilir? Önce Antalya’ya havayoluyla ya da karayoluyla ulaşabilirsiniz. Antalya’dan Alanya’ya da sık sık otobüs ve minibüs seferleri var. Bazı havayolları Alanya Gazipaşa Havalimanı’na seferler düzenliyor. Bu şekilde uçakla doğrudan Alanya’ya ulaşmanız da mümkün. Koordinatları: 36.556154, 31.976906

 

Cevap Yaz