Alanya Kalesi

Alanya sahilinin hemen yanın, denize girmiş bir tepenin üzerindeki çevreye hakim ve korunaklı yapısıyla Alanya Kalesi her dönem yerleşim olan bir bölge olmuş. Araştırmalar kalenin bulunduğu bölgenin çok eski zamanlardan beri yerleşim ve savunma amacıyla kullanıldığını gösteriyor. Ancak, Alanya Kalesinin bugünkü halini almasını sağlayanlar Selçuklular. Özellikler Selçuklu Sultanı Alaaddin Keytubat tarafından limanı korumak için yaptırılan Kızıl Kule Alanya’nın simgelerinden birisi.

Denizin hemen kıyısından yükselen dik kayalıkların üzerine kurulu olan Alanya Kalesinin denizden yüksekliği yaklaşık 250 metreyi bulmakta. 6500 metre uzunluğundaki Kale surları, Alanya limanındaki Kızıl Kule’den başlayarak kale alanını dolaştıktan sonra tekrar Kızıl Kule’de son bulmakta. Kale oldukça korunmuş durumda, manzarası da çok güzel.

Neler yapılır? Alanya kalesinin bulunduğu tepenin altındaki Damlataş mağarasını görmenizi tavsiye ederiz. Sarkıtların sunduğu görsel şölen yanında, özellikle yazın sıcak günlerinde serinlemek için de güzel bir imkan sunuyor. 87 basamakla çıkılan Alanya’nın simgesi Kızıl Kule’yi ve tepesindeki eşsiz manzarıyı da kaçırmayın. Tersaneyi de ziyaret etmeyi unutmayın. Alanya sahilinde yüzebilir, çeşitli su sporları yapabilir ve tekne turlarına katılarak karadan göremeyeceğiniz doğal güzellikleri görme imkanı bulabilirsiniz.

Alanya’nın 20 km batısındaki İncekum sahili de ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Kamp meraklıları sedir ve çam ağaçlarının arasındaki kamp alanlarında kamp yapabilir.

Alanya Kalesi nerede? Alanya sahili ile Alanya limanının arasında kalan kayalık burnun üzerindedir. Alanya’ya yaklaşırken sizi tepeden selamlar.

Alanya Kalesine nasıl gidilir? İstanbul’dan ortalama 850 km, Ankara’ya 526 km uzaklıkta bulunan Alanya, Antalya Şehir merkezine ise 140 km mesafede. Antalya’ya karayolu ya da havayolu ile ulaşım mümkün. Antalya’dan Alanya’ya sık sık otobüs ve minibüs var. Alanya’dan kaleye çıkmak için yaklaşık 40 dakikalık yürüyüşü seçebileceğiniz gibi taksi ya da dolmuşları da kullanabilirsiniz. Yürüyerek çıkarsanız yol boyunca soluklanabileceğiniz lokantalar ve kafeler var.

Nerede Kalınır? Alanya’da konaklamak isteyenler için, içlerinde 5 yıldızlı olanların da bulunduğu, çok sayıda otel var.

Ne Yenir? Alanya’da Akdeniz mutfağının baştacı olan zeytinyağı ve zeytinyağlıları yiyebilirsiniz.

Alanya Kalesinin koordinatları: 36.532416, 31.99093

Alanya Kalesi giriş ücreti: Müzekart geçerli. Bilet alacaksanız, giriş ücreti 10 TL. Haftanın her günü açık.

Yanıt Yok

  1. Pingback: Alanya Rehberi | Türkiye Gezi Rehberi 12 Temmuz 2013

Cevap Yaz