Beypazarı’nda gezilecek yerler, ne yenir? Neler yapılır?

Günümüzün yöresel lezzetleri, el işleri, ayakkabıları, maden suyu ve eski evleriyle ziyaretçilerini ağırlayan konuksever bir Anadolu ilçesi olan Beypazarı‘nı, bir zamanlar Ankara’nın sürgün yeri olarak görenlerin olduğuna inanmak güç. Beypazarı sokaklarında dolaşmak çok keyifli: 1. derece sit alanı olarak koruma altına alınmış 3000’e yakın tarihi ahşap ev ve konağın yanısıra 6 müze da var.

Ankara’ya yaklaşık 100 km mesafede.

Ne yenir? Türkiye’nin havuç ihtiyacının %60’ını tek başına karşılayan Beypazarı, havuçtan üretilen farklı ürünlerle de gözlerimizin sağlığına da katkıda bulunuyor. Havuç suyu içmeden, havuç döneri ve havuç reçelini tatmadan Beypazarı’ndan ayrılmak olmaz. Bir çeşit bisküvi diyebileceğimiz Beypazarı Kurusu, çayın yanında iyi gidiyor. Mevsimindeyseniz Karadut suyunu tatmayı unutmayın.

Gezilecek yerler: Öncelikle ilçe merkezi ve tarihi evler. Beypazarı manzarası için Hıdırlık Tepesi, yöresel ürünleri bulabileceğiniz Alaattin Sokağı, müzeler, doğal güzellikler için yaylalar ve mağaralar Beypazarı’na gelenlerin gezebileceği yerlerden bazıları.

Neler yapılır? Yöresel lezzetlerle karnınızı doyurun. Fiyatlar bir standarda oturtulmaya çalışılmış. Nereye gitseniz aşağı-yukarı benzer fiyatlar veriliyor. Tarihi evlerin arasında dolaşabilir, yine yöresel ürünlerden alabilirsiniz. Ünlü Beypazarı maden suyunun çıktığı kaynağa gidebilir, yayla ve mağaraları ziyaret edebilirsiniz.

Neler alınır? Gümüş takılara meraklıysanız, gümüş işçiliğine göz atın. Beypazarına özgü desenli el yapımı tescilli ayakkabılar, doğal tarhana, havuç reçeli ve döneri, Beypazarı Kurusu alınabilecek ürünlerden bazıları. Hem evinizin duvarını süsleyecek hem de gece lambası olarak kullanabileceğiniz hediyelik Beypazarı evleri.

Nasıl gidilir? Ankara şehir merkezinin batısında, 70 dakika mesafede. Ankara yönünden gelecekler Sincan’dan geçerek ulaşabilir.

Yapmadan dönme: Tarihi Beypazarı evlerinin arasında yürümeden, maden suyu içmeden, havuç suyunu tatmadan, doğal güzelliklerini görmeden ve yöresel ürünlerini almadan dönmeyin.

Nerede kalınır? Eski konaklarda ve otellerde konaklama imkanı var.

Cevap Yaz