Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon tarihi milattan öncelere dayanıyor. Şehirde Roma dönemine ait çok fazla eser kalmamış olmakla birlikte hala bazı izler görmek mümkün. En fazla eser ise Osmanlılar döneminde yaptırılmış. Bilhassa Merzifonlu Kara Mustafa Paşa zamanında. Osmanlıda önemli ve üst düzey devlet görevlerinde bulunmuş olan Kara Mustafa Paşa Sadrazamlığa kadar yükselmiş. Memleketi olan Merzifon’a da çok sayıda eser kazandırmış. Bunlardan çoğu hala ayakta. Merzifon’da Selçuklu dönemine ait eserler de var.

Merzifon’da gezilecek yerler: Dobak Camii 1200 ‘lü yıllarda inşaa edilmiş, ahşap minareli küçük bir camii. Merzifon’un en büyük camisi Paşa Camii. 1666 yılında yaptırılan caminin şadırvanının ahşap örtüsü mutlaka görülmeli. Ahşap tavanın işçiliği kadar tavana yapılan çizim ve tasvirler de heryerde rastlayamayacağınız unsurlardan. Resimleri çok dikkatli incelerseniz çeşitli sahnelerin betimlendiğini ve bazı çizimlerin yanında açıklayıcı yazıların da olduğunu görebilirsiniz. Paşa Camii’nin çevresinde Bedesten, Çifte Hamam diğer görülmesi gereken mekanlar. Saat kulesi, 1427 yılında inşaa edilmiş Çelebi Sultan Mehmet Medresesi ve Camii gibi eski çarşıda birbirine yakın konumda bulunan tarihi yapıları yürüyerek dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Taşhan, Fenerli Camii, Hacı Hasan Camii, Tuz Pazarı Hamamı, Çay Camii, Sofular Camii akla gelen diğer tarihi yapılar.

Merzifon’a 45 km mesafedeki Amasya merkezini de görmeden dönmeyin. Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi, Amasya Evleri, Gök Medrese Camii, II. Beyazıt Külliyesi ve Camii, Amasya Müzesi Amasya’da gezilecek yerler içinde ilk akla gelenlerden bazıları.