Amasya’da gezilecek yerler

Amasya’da gezilecek yerler çoğunlukla şehir merkezinde ama gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil. Önce Amasya merkezindeki gezilecek yerleri tanıtalım.

Amasya Kalesi: Harşena dağının tepesine kurulmuş kalenin ayakta olan kısımları ziyarete açık. Amasya’ya hakim bir tepeden şehri izlemek için ideal.

Hazeranlar Konağı: Yalıboyu evlerinden en dikkat çekenlerinden birisi şüphesiz bu konak. Günümüzde işletme olarak kullanılıyor.

Beyazıt Külliyesi: Sultan II. Beyazıt padişah olduktan sonra Amasya‘ya bu güzel eseri kazandırıyor. Külliyenin merkezindeki çift minareli ve çift kubbeli camii Amasya’nın en büyük camii olma özelliğini halen koruyor. Bahçesindeki şadırvan ve külliye yaşıt çınar ağaçları da görülmeye değer.

Gök Medrese Camii: Camii olarak faal durumda olan medrese biraz bakımsız kalmış.

Kral Kaya Mezarları: Roma dönemlerine ait kaya mezarları devasa boyutlarıyla dikkat çekiyor. Zamanla oldukça yıpranmış olsa da dikkatli bakıldığında ince bir işçilik olduğu fark ediliyor.

Kızlar Sarayı ve Hamamı: Kral Kaya mezarlarının eteklerindeki hamamın içine girilmiyor ancak dışardan incelenebilir.

Amasya Yalıboyu Evleri: Yeşil Irmak kıyısındaki yalılar restore edilmiş durumda. Pek çoğu lokanta ve otel olarak hizmet veriyorlar.

Arkeoloji Müzesi: Özellikle mumyalar dikkat çekici.

Alçak Köprü: Eski köprünün dere yatağında kalması nedeniyle köprü kemerlerinin üzerine yeni bir köprü yapılmış.

Amasya’da gezilecek yerler bunlardan çok daha fazla. Diğerlerini de kendiniz keşfedebilirsiniz. Hadi bir kaçı bizden olsun: Yıldız Hamamı, Hatuniye Camii, Özel Müzeler, Minia Amasya…

Amasya’ya bağlı Borabay Gölü, Merzifon gibi tarihi ve doğal güzellikleri barındıran yerler de mutlaka ziyaret edilmeli.