Amasya Gezi Rehberi

Şehzadeler şehri olarak da bilinen Amasya bu adı hak ediyor. Çok sayıda Osmanlı padişahı şehzadeliği döneminde Amasya‘da sancak beyliği yapmış. Bunların birer heykeli Amasya’nın ortasından geçen Yeşil Irmak’ın kıyısında bulunuyor.

Amasya ve insanı güzel. Çok sayıda tarihi cami ve medrese var. Şehrin etrafı yüksek tepelerle çevrili. Amasya Kalesi de Harşena Dağının tepesinde Amasya’yı yukardan görmek isteyenleri bekliyor. Kral Kaya Mezarları da Harşena Dağı’nın dik yamaçlarında.

Amasya’da gezilecek yerler: Şehrin merkezinde her sokak ayrı bir tarih. Sultan II. Beyazıt Camii Külliyesi Amasya’nın günümüzde de en büyük camiini barındırıyor. Gerek camiinin ve diğer yapıların mimarisi ve gerekse bahçe düzenlemesiyle mutlaka görülmeli. Amasya ziyaretinizde bir vakit namazını da burada kılmanızı önerebiliriz.

Taşhan, Bedesten, Amasya Kalesi, Hazeranlar Konağı ve Yalı boyu evleri, Kral Kaya Mezarları, Yöngüç Paşa Camii, Gök Medrese Camii ve Amasya Arkeoloji Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında öne çıkanlar. Ve elbette tarihi Amasya evleri. Tarihi evlerin restore edilen ve ziyarete açılanların çoğu Harşena Dağının dibindeki Yalı boyu evleri, Yeşil Irmak boyunca dizilmiş. Burası Hatuniye Mahallesi. İçinde tarihi bir cami ve hamam da var.

Kral Kaya Mezarlarına çıkan merdivene ulaşmak için de Hatuniye Mahallesi’nden geçmek gerekiyor. Tren yolu da hemen yanı başında. Kral Kaya Mezarlarına girişte Müzekart geçerli. Bilet ücreti ise 3 TL. Kral Kaya Mezarlarının olduğu bölgede halen yeni arkeolojik kazılar yapılmaya devam ediliyor. Kızlar Sarayı Hamamı da burada.

Amasya’yı gündüz gözüyle gördükten sonra mutlaka havanın kararmasını da bekleyin, çünkü Yalı Boyu, Kral Mezarları ve Kalenin ışıklandırması çok güzel. Manzara kaçmaz.

Amasya’ya nasıl gidilir? Ankara yönünden gelenler Kırıkkale-Çorum-Amasya güzergahını kullanabilir. Ankara Merkezine yaklaşık 330 km. İstanbul yönünde gelenler Samsun tabelasını takip ederek Merzifon’a ulaştıktan sonra yaklaşık 12 km kadar daha devam edip Amasya ayrımına ulaşabilir. Ayrımdan sonra Amasya’ya ulaşmak için 35 km’niz kalıyor. Amasya’ya ulaşan bütün yollar duble. Şehirn içinden tren yoluda geçiyor. Dilerseniz trenle de gelebilirsiniz.

Nerede kalınır? Konaklama için oteller ve restore edilen tarihi evlerden birini seçebilirsiniz.

Amasya’ya yakın gezilelebilecek yerler: Borabay Gölü görülmeye değer, kuzeyde Merzifon Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın yaptırdığı onlarca eser ve ahşap minareli camiler, batısında Hattuşaş ve onun da güneyinde Çorum ve Alacahöyük…