Ağrı’da gezilecek yerler

Her daim karla kaplı 5165 metre yüksekliğindeki zirvesiyle Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’na ev sahipliği yapan Ağrı, Urartulardan Hititlere, Selçuklulardan, Osmanlı’ya kadar onlarca medeniyetin izlerini taşıyor. Hüküm süren medeniyetlerin sayısı fazla olunca Ağrı’da gezilecek yerler, tarihi, turistik ve doğal güzellikler de çok oluyor. Ağrı Dağı yurtdışında Ararat ismiyle biliniyor ki Ararat, Urartu’ların ülkesi demek. Nuh Peygamber’in Allah’ın emri üzerine büyük tufandan kurtulmak için inananlarla birlikte inşa edip her hayvandan birer çiftti de içine aldığı geminin Ağrı Dağı’nda olduğuna inanılıyor. Bu konuda izler bulunduğu söylense de halen kesinlik kazanmış değil. Geminin Ağrı Dağında olduğu bilgisi Tevrat’ta geçen “gemi Ararat dağlarına oturdu” ifadesinden kaynaklanıyor ki bu ifade Urartu ülkesindeki dağların üzerine oturdu anlamını da taşıyor. Cudi de bu dağlardan biri ve Kur’an’da da geminin Cudi üzerine oturduğu haber veriliyor. Cudi’nin kelime anlamı da bereketli demek. Hem Ağrı hem de Cudi gemiyi sahipleniyor. En doğrusunu elbette Allah bilir.

Ağrı’da gezilecek yerler

Ağrı merkezinde: Merkeze 5 km mesafede kaplıcalar var.

Doğubeyazıt: Ağrı’nın en doğusunda, İran’la sınır olan ilçe Ağrı Dağı’na da Iğdır’la birlikte ev sahipliği yapıyor. Ağrı Dağı özellikle dağcılar için en büyük hedeflerden biri. Aslında bir de kardeşi var: 3896 metre yüksekliğiyle Küçük Ağrı Dağı. Ağrının zirvesine çıkmak o kadar kolay değil, çok sayıda dağcı bu uğurda hayatını kaybetti.

İlçe merkezinin 5 km doğusunda içinde Urartu mezarları ve antik kalıntıların bulunduğu Doğubeyazıt Kalesi (diğer adıyla Urartu Kalesi) ve kalenin hemen yanında Eski Beyazıt Camii; Doğubeyazıt’ın 7 km kadar güneydoğusunda ünlü İshak Paşa Sarayı ve sarayın biraz yukarısında Ahmedi Hani Türbesi gezilecek tarihi ve turistik yerler arasında.

Doğubeyazıt’tan Gürbulak sınır kapısına doğru 25 km sonra Halaç Köyü, köyün 3 km doğusunda Buz Mağarası. Mağara içinden geçen soğuk hava akımlarıyla donan su damlacıkları, en sıcak yaz günlerinde bile serin bir ortam ve buz kristallerinin üzerine vuran güneş ışınlarının oluşturduğu ahenk. Gürbulak yönüne devam ederseniz, sınıra 2 km mesafede, Alaska’daki meteeor çukurundan sonra, Dünya’daki ikinci büyük meteor çukurunu görebilirsiniz. Gezi Rehberi

Taşlıçay: Ağrı merkezine 55 km mesafedeki Balık Gölü üzerindeki adası, çevresindeki doğal güzellikleri ve kırmızı benekli alabalıklarıyla görülmeye değer. Taşlıçay’ın 25 km kuzeydoğusunda, Doğubeyazıt’a ise 60 km. Bu iki ilçenin sınırı gölün içinden geçiyor.

Diyadin: Ağrı’nın kaplıcalarıyla ünlü ilçesi Diyadin, Ağrı’nın 60 km güneydoğusunda, ilçe merkezinin 5 km güneyinde dağınık vaziyetteki kaplıca alanları şifa arayanlara hizmet veriyor. Kaplıcaların yakınında, altından Murat Nehri’nin aktığı Kudret Köprüsü görülmeye değer. İlçenin 13 km kadar güneybatısındaki Günbuldu Köyü’nde Meya Mağaraları ve antik kenti.