Afyon Karahisar Kalesi

Afyon Karahisar Kalesi her kaleye nasip olmayacak kadar muhteşem bir manzaraya sahip. 226 metre yükseklikteki volkanik bir kaya kütlesinin üzerine kurulmuş olan kalenin tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Kalenin bilinen tarihi Hititlerden başlıyor ve Osmanlı’nın son dönemlerine kadar uzanıyor. Kaleiçini oluşturan düzlük alan aynı zamanda dini amaçlarla da kullanılmış. Bizanslılar bu alana kilise inşa etmişler. Daha sonra Selçuklu sultanı Alaattin Keykubat tarafından onarılan kalenin içine su sarnıcı, saray ve mescit yaptırılmış. Tabi zamanla pek çok kez yıkılıp yeniden yaptırılan kalenin günümüze kadar tamamı olmasa da dış sur duvarları ulaşabilmiş.

Eski Afyon evleri kalenin bulunduğu tepenin eteklerinde. Şehirde çok sayıda camii ve hamam var. Bunlardan en ihtişamlı ve kıdemli olanı Ayfon Ulu Camii. Caminin hemen karşısındaki patikadan Afyon Karahisar Kalesi’ne çıkılıyor. Biraz dik ve yorucu bir yol. Kaleye çıkış ortalama yarım saat sürebiliyor. Neyseki iniş daha az yorucu. Giriş ücreti ödenmiyor.

Şehrin içinden Afyon Karahisar Kalesi’ne, kaleden de şehre bakmak ayrı güzel. Kaleye çıktığımda, bu yorgunluğa değer diyorum çünkü bütün Afyon gözlerimin önünde. Binaların arasına serpiştirilmiş tarihi camii ve hamamlara hayranlıkla bakıyorum. Afyon’daki çok sayıda tarihi cami, hamam ve medrese kalenin eteklerinde.

Afyon Kalesine çıkmak ne kadar yorucu olursa olsun buna değiyor ancak kaç basamaklı olduğunu sayamadığım merdivenlerden tırmanış ve kale ziyareti için en az 1,5 saati ve iniş sonrası dinlenme ihtiyacını da göz önüne alarak gezinizi planlamanızı öneririm. Yanınıza su almayı sakın ola ki ihmal etmeyin. Çıkışa başlamadan önce de yükünüzü hafifletmekte fayda var. Çıkış için asansör yapılması gündem de.

Afyon Kalesi nerede? Kale şehir merkezinin güney batısında kalıyor. Hangi yönden gelirseniz gelin Afyon çevre yolundan ayrıldıktan sonra yaklaşık 4-5 km mesafede. Koordinatları: 38.756761, 30.531836

Neler yapılır? Karahisar kalesine tırmanıp şehri seyre dalabilir ya da fotoğraf çekebilirsiniz. Kaleden inişte Ulu Camii’nin manevi atmosferinde biraz soluklanıp enerjinizi tekrar topladıktan sonra kaymağın başkenti sayılan Afyon’da manda sütünden yapılmış kaymak almak için çarşının yolunu tutabilirsiniz. Eski çarşıdaki dükkanlardan ya da kendi ürünlerini satan köylülerin açtığı tezgahlardan alabilirsiniz. Manda sütünden yapılmış olanını tercih edin. Çabuk bozulabilen bir ürün olduğunu da unutmayın.