Adıyaman’da gezilecek yerler

Tarih boyunca konumu ve bereketli topraklarıyla hep ilgi odağı olmuş olan Adıyaman bölgede hüküm sürmüş olan her medeniyet için değer taşıyan bir merkez olmuş. Adıyaman’da gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzellikler Nemrut Dağı gibi dünya çapında olanlarından daha mütevazi güzelliklere kadar oldukça çeşitli. Adıyaman’a damgasını vuran uygarlık Kommagene Krallığı. Bölgedeki antik eserlerin çoğu bu krallıktan kalma. Çok tanrılı, tanrıları insanlaştıran ve insanı tanrılaştıran bir anlayışa sahip olan krallıktan kalma, tanrılarla kralların el sıkıştığını gösteren çok sayıda heykel. Tanrılaştırdıklarından geriye isimlerinden başka birşey kalmamış.

Adıyaman’da gezilecek yerler

Merkezde: Bölgede bulunan en zengin içerikli müzelerden biri olan Adıyaman Müzesi, 1557 tarihli Çarşı Camii, Adıyaman Kalesi, Adıyaman Çarşısı görülecek yerlerden öne çıkanlar. Adıyaman merkezin 5 km kuzeyinde, içinde lahitlerin bulunduğu 203 mağaradan oluşan Perre Antik Kenti.

Kahta: Adıyaman’ın doğusunda, Atatürk Baraj gölünün kıyısında yer alan Kahta ilçesi’nde Kommagene Krallığı’nın başkenti Arsmeia’nın kalıntıları ve yazıtlar. Eski ve Yeni Kale. Antik kentten 3 km ilerde tarihi Cendere Köprüsü, 10 km kadar daha gidilince kraliyet kadınlarının mezarlarının bulunduğu sanılan Karakuş Tepesi’nde tümülüs. Kahta’nın 50 km kuzeyinde Adıyaman deyince ilk akla gelen yerlerden biri olan Nemrut Dağı. 2150 rakımlı tepenin üzerinde devasa boyutta heykeller. Tarihi kalıntıları, çevreye hakim manzarası,  günbatımı ve gündoğumlarının doyulmaz manzarasıyla görülmeye değer. Nemrut Dağı’na gidiş planınızı güneşin eşsiz manzarasını görecek şekilde ayarlamayı unutmayın.